V těhotenství musíme myslet zejména na to, že to co jíme, ovlivňuje našeho prcka. Také se říká, že chutě, které v těhotenství převládají, tak si na ně dítě zvykne a bude je později vyžadovat. Na to myslete hlavně, když se budete každý den ládovat sladkým. Tomuhle se dá předejít, když bude Vaše strava dostatečně pestrá a také vyvážená, měla by být plná vitamínů a dalších důležitých látek.
VITAMÍNY V TĚHOTENSTVÍ
V těhotenství je důležitý hlavně příjem vitamínů a minerálních látek – hlavně kyselina listová, vápník, jód, hořčík a železo.
Kyselina listová
Je v těhotenství jedna z nejdůležitějších, doporučuje se ale ji začít brát již dříve. Já jsem ji brala od pokusů o miminko, přes těhotenství, až po dobu celého kojení. Přirozeně je obsažena zejména v listové zelenině (jako je brokolice, špenát, růžičková kapusta), luštěninách a ovoci (pomeranč, avokádo).
Vápník
Je důležitý pro tvorbu kostí a zubů. Vápník najdeme v máku, mořských řasách, chia semínkách, tvrdých sýrech (jako je třeba eidam, parmazán). Dobrým zdrojem jsou také mořské ryby, hlávková kapusta, kedlubna, brokolice, květák, zelí, špenát, luštěniny, mléko, ořechy (ty velmi doporučuji na mlsání místo čokolády a různých čoko tyčinek).
Vitamín D
Nám pomáhá při vstřebávání vápníku. Hlavním zdrojem je slunce.
Jód
Je zásadní pro tělesný i psychický vývoj plodu a kojenců. Nedostatek může způsobit problémy s otěhotněním, takže na jód také myslete již dříve. V potravinách se vyskytuje v mořských rybách a mořských řasách. Mořské ryby se zde opakují často, ty do svého jídelníčku opravdu zařaďte alespoň 2x týdně. Dále tvaroh, mléko, jogurty (samozřejmě pokud nemáte alergii na laktózu), vejce a švestky, zejména sušené švestky.
Hořčík
Byl pro mě v době těhotenství zásadní, měla jsem totiž rizikové těhotenství a hořčík mi hodně pomáhal, abych neporodila předčasně. Hořčík totiž snižuje dráždivost dělohy. Magnesia bylo taky v podstatě jediné pití, které jsem mohla vypít (bylo mi dost špatně a nechutnala mi ani voda). Hořčík je zásadní pro správné fungování naší nervové soustavy. Vyskytuje se ve špenátu (zase špenát, také doporučuji zařadit častěji), avokádu, dýňových a chia semínkách, dále v luštěninách a také jsou dobré všechny možné ořechy. Hořčík najdeme také v hořké čokoládě.
Železo
Je důležitý pro správný vývoj mozku miminka. Železo najdeme v ovoci (například v malinách, jahodách, meruňkách, švestkách, datlích, avokádu a dalších) a zelenině (červená řepa, chřest, pórek, špenát). Dále můžete najít železo v ořechách a semínkách. Je dobré zařadit také obiloviny a luštěniny a pak samozřejmě maso a to hlavně to tmavé.
Vitamín C
Má rozhodně nezastupitelnou roli, ať už jsme těhotné, kojíme nebo nic z toho. Je také velmi potřebný při vstřebávání výše zmíněného železa. S vitamínem C se hodně spojuje naše zdraví a imunita a vzhledem k našemu jinému stavu, si opravdu nemůžeme dovolit nějaké nemoci, potřebujeme být pro své dítě zdravé a silné. Myslím, že nemusím zmiňovat, kde vitamín C najdeme, je to zejména ovoce a zelenina (hodně vitamínu C je například v šípkách, černém rybízu, jahodách, pomeranči, banánu a dalších).
Zinek
Je v našem těle také velmi důležitý, chrání buňky a souvisí také s plodností či hojením ran. Zinek najdeme v potravinách z moře a to zejména v ústřicích, krabech a humrech – tyto však v těhotenství nedoporučuji. Dále jsou dobrá dýňová semínka, ovesné vločky, luštěniny, cizrna, červené maso, hořká čokoláda a ořechy.
Někdy je obtížné toto vše hlídat, tak aby naše strava byla barvitá a obsahovala všechny potřebné vitamíny. Proto můžeme vitamíny doplňovat v tabletách nebo různých vitamínových doplňcích. Je také možné koupit komplex, asi nejznámější je femibion, ve kterém jsou obsaženy většina výše zmíněných vitamínů + nějaké jiné – pro těhotenství je to femibion 2. Další známe jsou Superfolin 2, Natifem Duo a určitě mnohá další.
Co tedy jíst v těhotenství
V první řadě je to určitě ovoce a zelenina a to hlavně avokádo, špenát, švestky, datle, červená řepa, šípky. Do svého jídelníčku zařaďte také ryby, mléko a mléčné výrobky, luštěniny. Luštěniny před přípravou nejdříve namočte, díky tomu zabráníte nadýmání. Když budete chtít mlsat, tak si dejte různé ořechy a nebo semínka (hlavně chia a dýňová semínka), můžete také hořkou čokoládu. Jedna věc je, co bychom měly, ale co dělat s různými chutěmi, a nebo nevolností? Důležité je se aspoň snažit a pokud to nejde, tak vitamínový komplex to jistí :-).
CO NEJÍST v těhotenství
Existují určité potraviny, kterým je třeba se vyhnout. Těhotná žena by si měla dát pozor na plísně – nedoporučují se tedy různé plísňové sýry. Dále si žena v očekávání musí dát pozor na bakterie a zejména listerie, ty jsou v nedostatečně upravených potravinách, neměly byste jíst tedy zejména tatarský biftek, měkké salámy, měkké sýry, syrová vejce a také pozor na nedostatečně upravené ryby (ryby jsou jinak velmi zdravé v těhotenství, ale ze své zkušenosti nedoporučuji krevety, pokud tedy nechcete mít v porodnici přezdívku „paní s krevetami“ – pro zvědavé dám na konec moji zkušenost). Odpusťte si také sushi.
CO NEPÍT
V těhotenství si také odpusťte některé nápoje a to zejména, které obsahují kofein. Hodně diskutovaná je káva, v malém množství vám asi neublíží, ale pokud jste zvyklé na tři pořádné smrťáky denně, tak to si budete muset odepřít. Káva totiž může způsobit nízkou porodní váhu miminka a mnohé další potíže, kterým můžeme předejít. Nedoporučuji ani kávu bez kofeinu. A pokud se bez kávy neobejdete, tak ji můžete nahradit například nápojem Caro. Další nápoje obsahující kofein jsou energetické drinky, coca cola a další.
Tonic je také nápoj, který není v těhotenství vhodný, je to kvůli tomu, že obsahuje chinin, který může poškodit plod.
Alkohol určitě v těhotenství ne a už vůbec ne tvrdý. Pokud si občas dáte sklenku vína nebo malé pivo, tak to problém není, ale je to jako s tou kávou, raději se alkoholu zkrátka vyhněte. I když já sama musím říct, že v jedné fázi těhotenství mi bylo hodně špatně a jediné, co mi tehdy pomáhalo bylo pivo :-). Pila jsem malé plzničky po obědě a bylo to proto, abych ten oběd neviděla dvakrát…
LÉKY V DOBĚ TĚHOTENSTVÍ
Ohledně léků, tak se o všech lécích vždy poraďte s lékařem. Obecně mohu říct, že jako těhotná jsem nemohla téměř nic, kromě paralenu. Samozřejmě při běžném nachlazení si můžete vystačit s mořskou solí do nosu, kloktáním a inhalací (ta mi vždy velmi pomáhá). Větší problém bývá kašel nebo nějaké vážnější nemoci – v tomto případě je vždy lepší se poradit s lékařem. Pomoci může také homeopatická léčba.
BYLINKY V DOBĚ TĚHOTENSTVÍ
Obecně je známo, že bylinky jsou velice léčivé, ale v těhotenství a následně kojení pozor. Zde radím, stejně jako s léky, se o užívání bylinek poradit s odborníkem.
Závěrem
Toto by měl být takový základ. V tomto tématu vždycky doporučuji řídit se svým instinktem a svým čichem, přesně z tohoto důvodu ho máme v těhotenství tak zvýrazněný, abychom poznaly, co nejíst. Zkrátka potraviny, které vám nevoní, nejezte a když si nejste jisté, tak se vždycky můžete s někým poradit.
Paní s krevetami
… Slíbila jsem příběh s krevetami. Krevety mám moc ráda a nezměnila to ani lehká otrava v Thajsku, kdy se mi po zkažených krevetách udělalo fakt blbě, hrozně jsem zvracela a bylo mi zle asi dalších 14 dní, nemohla jsem se ani podívat na jídlo, což bylo v Thajsku dost problém. Dokonce jsem si začala myslet, že jsem těhotná, když se mi každý den odpoledne udělalo nevolno (v ČR bylo ráno, tak jsem si říkala, že by to mohla být ranní nevolnost :))). Těhotenství to nakonec nebylo a otrava mě přešla. O pár let později mi manžel chtěl v těhotenství udělat radost a koupil mi krevety, které jsem snědla a za nedlouho se mi udělalo blbě a začala jsem zvracet. Okamžitě jsem si vzpomněla na Thajsko a dostala strach o malého. Manžel doma nebyl a dovolat se mu nešlo, tak jsem si zavolala taxi a jela sama do nemocnice. Mezitím manžel udělal rekord v rychlosti jízdě na koloběžce, protože nejdřív bleskem jel domů, pak jsem mu řekla, že jsem na cestě do nemocnice, tak zase pádil do nemocnice. V nemocnici jsem šla na recepci a ptala se, kam mám jít, pán nakonec usoudil, že do porodnice, když už jsem v pokročilé fázi těhotenství. Tam jsem oznámila, co se stalo a že mám otravu. Chudáci sestřičky vůbec nevěděly, co se mnou, navíc tam měly dost frmol. Později, když jsem čekala na doktorku, tak už mi bylo úplně dobře a věděla jsem, že jsem se unáhlila. Doktorka zkontrolovala prcka a pak si něco hledala v mobilu, jsem si říkala super, moc jí to asi nebere. Ale ona tam googlila otravu krevetami nakonec jsme obě usoudily, že to otrava není, ale přezdívka mi zůstala a na gynekologii z toho měly taky sestřičky docela legraci…
Jsi těhotná a cítíš se zavalená všemi nabídkami ohledně výbavičky pro dítě?
Nevíš, co vše bys měla mít doma připravené pro miminko?
Nevíš, co ty budeš po porodu nejvíce potřebovat?
Už nic nehledej a stáhni si ZDARMA můj e-book VÝBAVA PRO MIMINKO A MAMINKU.