„Co to proboha dělá, jak to věší to prádlo, vždyť to takto neuschne. Jako jo, je hodný, že se nabídl, že mi pomůže a pověsí prádlo, abych si mohla na chvíli sednout, ale takhle to přece nemůže dělat?! Až odejde, tak to opravím.“
„Celý den jsme byli na výletě, všichni jsme si to moc užili a Petřík konečně usnul. Jsem také unavená. Ale co to nádobí v kuchyni, to bych měla umýt, přes noc to zaschne a zítra se mi to bude mýt blbě. A ten dřez, Ježíši, to je zase bordel. To takhle nemůžu nechat a jít v klidu spát.“
„To tedy zase byla noc. Anička se pořád budila, jsem fakt unavená. Celé dopoledne ještě blbla a teď se mi ji podařilo uspat. No jo, ale těch hraček tady rozházených, jenom to uklidím a pak si odpočinu… Ještě trochu přepucnu umyvadlo v koupelně, vypadá hrozně… Jej, doprala pračka, to musím hned pověsit… Ups, Anička už je vzhůru, tak jdu pro ni.“
Poznáváš se v tom?
Tohle je jen malý střípek myšlenek některých maminek… Být matkou je jedním z nejkrásnějších a zároveň nejnáročnějších úkolů, které žena může zažít. S příchodem malého zázraku do našeho života se mění vše. Chceme být dokonalé mámy, skvělé hospodyňky, mít postavu jako před těhotenstvím, být dobrou ženou, partnerkou, milenkou a mnohé další. Toužíme zkrátka po dokonalosti, aby také ne, ta dokonalost na nás křičí ze všech stran. Jenže tato touha nás nakonec i dusí a přináší velký stres. Přečti si, jak jsem se já sama vyrovnala s přehnanými očekáváními a stresujícím perfekcionismem, a objev praktické rady, které ti pomohou najít rovnováhu mezi mateřstvím a vlastní spokojeností.
Perfekcionismus obecně je osobnostní rys, tendence nebo sklony k neustálému hledání dokonalosti ve všem, co jednotlivec dělá. Osoby s perfekcionistickými sklony mají často vysoké standardy pro sebe a pro své okolí, a cítí se nedostatečně, pokud nedosáhnou těchto standardů. Perfekcionismus může ovlivňovat různé aspekty života, včetně práce, vztahů a osobního rozvoje. V menší míře může perfekcionismus vést k dobrým výsledkům a vysoké motivaci. Ale většinou má zcela opačný efekt. Člověk totiž nikdy není spokojen s žádnou aktivitou, kterou vykonává. A pokud se takováto žena stane maminkou, tak to má značný dopad na ni, její dítě a celkově rodinný život. Žena je totiž stále nespokojená sama se sebou a se svým životem, což vede ke stresu, úzkosti. A může to vést až k depresi a vyhoření.
Některé příznaky perfekcionismu v mateřství
1. Přehnané očekávání od sebe sama – tato maminka se často cítí nedokonalá ve všem, co dělá pro své dítě. Často pociťuje selhání, úzkost a stres.
2. Porovnávání se s ostatními – žena se často srovnává a porovnává s jinými, což vede k pocitu nedostatečnosti a nespokojenosti.
3. Obava z chyb – chybu bere jako selhání v roli matky, veškeré chyby bere jako fatální a velmi se za ně kritizuje.
4. Nedostatek sebedůvěry – neustálý tlak na dosažení dokonalosti může vést k nedostatku sebedůvěry.
5. Neumí odpočívat – je zvyklá stále něco dělat, odpočinek bere jako naprostou ztrátu času.
Původ perfekcionismu
Přemýšlela jsem na původem. Nabízelo by se, že to může být výchovou. Přehnaný tlak rodičů na známky, výkon. Ale znám dvě osoby, které dostaly stejnou výchovu a každá je jiná. Tudíž soudím, že tam musí hrát roli také dědičnost nebo vrozené dispozice.
Já jsem třeba vždycky poznala, když si moje sestra půjčila moje oblečení. Ona to nechápala, prý to složila a vrátila do skříně, ale já bych v životě nedala do skříně tričko naruby! 😀 Vždycky jsem poznala, že mi někdo sahal na věci, prostě bylo něco jinak, já v tom měla svůj systém.
Před tím, než jsem měla miminko, jsem to jako problém moc nepociťovala. Vždy jsem měla ve všem pořádek a svůj řád, což jsem považovala spíše za výhodu. Mé poznámky a státnicové otázky byly vždy krásně vypracovány, důležité věci podrženy, zvýrazněny, což bylo fajn. Dobře se z toho učilo nejen mě. V práci jsem nijak workoholická nebyla. Také jsem měla mnohem více času, a tak jsem si dokázala najít prostor i na zábavu a pro sebe, tedy samozřejmě až bylo umyté nádobí a uklizeno. Jenže pak přišlo miminko a vůbec nebyl čas a doma byl pořád větší bordel, nebylo mi v tom dobře, a tak jsem využila každé možnosti a uklízela. Ale nešlo pouze o úklid, chtěla jsem dělat všechno správně. Být ideální matkou, ale v tomto ohledu jsem také selhávala.
O dva roky později jsem byla na kurzu Bachových esencí, o pauze jsme si tam povídaly a přišlo i toto téma. Já jsem tam vyprávěla historku, že se nyní moc úklidu nevěnuji a že bych asi měla, protože manžel se tuhle sám od sebe do úklidu pustil a to on normálně nepořádek přehlíží. Jedna maminka se na mne obrátila a trochu zoufale se mne ptala, jak jsem to udělala, že mi to už nevadí. Popsala mi situaci, která byla podobná té mojí, navíc má dvě malé děti, takže čas vůbec žádný…
Chceš vědět, jak jsem to udělala?
Jak se perfekcionismu zbavit?
Určitě ode mě nečekej univerzální a rychlý návod, který když uděláš, tak náhle všechny příznaky zmizí a tobě se zázračně uleví. Je to běh na dlouhou trať a možná trochu celoživotní boj. Je potřeba udělat více věcí a ne jednou. Základem je totiž změna myšlení a tu nemůžeš uskutečnit za den, za týden ani za měsíc. Ale určitě ti v tomto článku pomůžu s tou změnou začít.
V první řadě je důležité si uvědomit, že dokonalost v mateřství není reálná. Žádná matka není dokonalá a každá rodina má své jedinečné výzvy. Důležité je mít realistická očekávání a neustále si připomínat, že láska a péče mají přednost před dokonalostí. Jistě, chápu tě, to ty samozřejmě víš, ale jedním uchem tam, druhým ven, co? Ne vážně někam si to napiš nebo každý den říkej jako mantru.
Je třeba si také nastavit reálné cíle. Mě třeba vždycky pomáhalo si úkoly sepisovat a pak si je odškrtávat. U toho jsem cítila velké uspokojení, když jsem to mohla celé začárat. Když si úkoly plánuješ, tak si toho neplánuj mnoho, stanov si tři verze optimistickou, realistickou a pesimistickou. A drž se mezi posledními dvěma. Pokud nevíš, jak na to, tak se vezmi ty úkoly, co sis naplánovala a zkrať je nejméně na třetinu. Je lepší držet se v nižší laťce, protože hlavně s malými dětmi nikdy nevíš, co bude. Ty si něco naplánuješ a dítě je nemocné, bouchne ti hlídání a ty jsi pak ve stresu, že si nesplnila to, co sis naplánovala. Mnohem lepší je být mile překvapená a případně splnit něco navíc. Když si plánuješ úklid, tak nevím, jaký máš velký byt nebo dům, ale pokud nemáš alespoň půl den času, tak to vše perfektně naráz nestihneš uklidit. Nevadí, plánuj si to po malých částech, i třeba kdyby si měla úklidu věnovat deset minut denně, tak je to dostačující.
A když už jsi u toho plánování, tak si tam naplánuj také odpočinek a čas pro sebe. Já vím, pro člověka, pro kterého je nicnedělání naprostá ztráta času, je tohle velmi obtížné a nebudu tě nutit do něčeho, co by ti bylo takto nepříjemné, i když v malých dávkách to fakt zkoušej. Například takové koukání do ohně (postačí malá svíčka nebo na mraky je velmi dobrá a příjemná terapie nicneděláním). Ale pro nás, co neumíme odpočívat je dobré to nějak zkombinovat, mám nejradši kombinace příjemné s užitečným. Prostě odpočívat u něčeho užitečného… Příklad, jdi třeba na krátkou procházku do přírody. U toho se zrelaxuješ a benefit je pohyb. Nebo si najdi nějaký koníček, co tě bude bavit. Já třeba moc ráda drátuji, mám to jako relax. Dělám něco, co mě baví a užitek je pěkná dekorace. Ne vždy není jednoduché najít tu správnou kombinaci, musíš zkoušet a hledat.
Pokud se cítíš pod tlakem a že je toho na tebe moc, tak seber veškerou svoji odvahu, kterou máš a řekni si o pomoc. Požádej partnera, někoho z rodiny, kamarádku nebo klidně nějakou terapeutku. Říct si o pomoc není ostuda, ale velká odvaha. Podpora ze strany partnera, rodiny a přátel může být také klíčová pro snížení perfekcionistického tlaku a pro podporu zdravého a šťastného mateřství. Opravdu nemusíš být na vše sama. Nauč se delegovat a smiř se s tím, že nebude vždy vše perfektní tak, jak bys to udělala ty. To platí ve více oblastech. Ale třeba ohledně toho úklidu, nauč se uklízet s dítětem a postupně dítě samotné. Je to i výchovné, aby dítě vidělo, že to prádlo se samo nepověsilo, nesložilo a nevletělo k němu do skříně. Než jde Kája spát, tak trvám na tom, že má mít hračky uklizené, aby to nedopadlo tak, že jeho spánek trávím úklidem. Klidně si někoho na úklid zaplať nebo si pořiď robotický vysavač. Ten udělá spoustu práce a navíc jsou i takové, které rovnou vytírají ;).
Nesrovnávat. Hlavně se s nikým nikdy nesrovnávej a už vůbec ne s lidmi na sociálních sítích. Nikdy totiž nevíš, jaké je zákulisí a kolikrát ani tvoje kamarádka se ti vůbec nemusí se vším svěřovat. Už se mi mnohokrát potvrdilo, že člověk působil jako úspěšný a sebevědomí, ale ve skutečnosti to tak fakt nebylo.
Zapiš si za uši a ideálně někam na ledničku: CHYBA = ZKUŠENOST. Chyba není moje selhání, je to možnost, jak udělat věci příště jinak.
Když má někdo nějaký strach, fobii, tak se to léčí tak, že je člověk v malých dávkách tomuto svému strachu vystavován. Tohle stejné se dá využít i u perfekcionismu a to tak, že cíleně něco neuděláš nebo to uděláš špatně, nedostatečně. Bude to tak tvé rozhodnutí, ne selhání. Navíc se naučíš žít s tím, že ne vše je třeba dokončit, udělat skvěle. Například, když myješ nádobí, tak schválně jeden talíř nech ve dřezu neumytý. Když skládáš oblečení do skříně, tak jedno triko tam dej naruby. Pak se za tuto tvoji nedokonalost náležitě pochval a odměň. Vše si zapisuj a stanov si nějaký cíl, každý den udělej takto jednu nedokonalost a pokud to vydržíš třeba týden, tak si koupíš nějaký dárek. Ber to jako hru, takové tajemství, které víš, pouze ty ;). Protože věř mi, že nikdo jiný si toho fakt nevšimne.
S negativními emocemi, které se kolem tohoto procesu budou objevovat, ti mohou krásně pomoci Bachové esence, na které mám certifikovaný kurz. Jedna esence je i přímo na přehnané nároky na sebe ;). Pokud máš zájem, ozvi se mi ;). Já jsem se s Bachovkami seznámila právě chvilku po narození syna, kdy na mě vše „začalo padat“. Původně jsem je chtěla pro syna, špatně spal a před spánkem měl ty hrozné nekončící křiky, ale nakonec jsem zjistila, že je potřebuji víc než on. A co víc, opravdu mi pomohly.
A pokud tě toto zaujalo a chtěla by ses o tom, jak být více pohodovou maminkou dozvědět více, tak se přihlas na můj minikurz Tajemství pohodové maminky, který bude celý zdarma a dozvíš se tam spoustu tipů, jak na větší spokojenost v mateřství a co s negativními emocemi.
Minikurz zdarma Tajemství pohodové maminky