školka

Mluví se o tom, že se maminkám malých dětí v České republice „nechce do práce“. Máme totiž nejdelší rodičovskou dovolenou v Evropě. Vláda na to reaguje tím, že uvažuje o novelizaci zákona a zkrácení rodičovské dovolené. O politiku se moc nezajímám, ale toto mne zaujalo protože jsem nyní řešila, zda podat přihlášku do mateřské školy, i když vím, že my syna nyní nevezmou (na konci dubna mu budou teprve dva roky), ale pár lidí mi radilo, abych žádost podala, že je to lepší pro příště, že již bude v systému.

Promluvila jsem si tedy s ředitelkou budějovické mateřské školy, která mi sdělila, že to nemá na přijetí vůbec vliv. Že by bylo naprosto zbytečné jít nyní k zápisu. Pouze pokud bych chtěla dát syna do školky od května 2024 (kdy mu budou tři roky), ale i tak mi může říct, že by ho stejně s určitostí na školní rok 2023/2024 nevzali. Postupují podle jasných kritérií – bydliště, věk, sourozenec. Věk zde hraje opravdu velkou roli. Už se ani nehledí na to, zda má matka práci. Bavila jsem se i s dalšími maminkami z Českých Budějovic a žádné jejich dítko nešlo do školky ve třech letech, kdy podávaly přihlášku, protože nebylo přijaté.

Tak přemýšlím, jak má toto podpořit zaměstnanost matek, které skončí rodičovská dovolená, ale nebude mít školku? Peníze, které v práci vydělá, bude dávat na zaplacení soukromé školky, a nebo bude jezdit přes celé město, případně do jiného města do školky, kde měli náhodou jedno volné místo?

Každopádně to není zas tak tragické, jak to vypadá. Jednak vždy záleží na tom, kde žijete. Jedna maminka z vesnice mi sdělila, že vůbec nemá obavu, že by se její dítko do školky nedostalo. S ředitelkou školky se vidí denně a tato školka není zase tolik přeplněná. Jiná maminka z menšího města podává přihlášku do MŠ už letos, když nejsou jejímu synovi ani dva roky, je takto domluvená, že potom, v případě rozhodování, dávají přednost těm „aktivnějším“ matkám.

Vždy tedy doporučuji se informovat ve vaší školce a i kdyby vám dítě nevzali hned, tak to neznamená, že později nebudou mít volné místo. Mnoho dětí nenastoupí nebo nastoupí do jiné školky – hlásit se totiž můžete do tří školek najednou.

Co si o tom myslíte vy?

Líbil se Ti článek? Pojď za mnou do skupiny, kde se můžeš v bezpečném prostředí na cokoliv zeptat, dáváme si tipy, radíme si a pravidelně tam přidávám rozhovory na zajímavá témata týkající se rodičovství a dětí.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *