Tento článek je celkem rozsáhlý, proto jsem udělala obsah pro lepší přehlednost.
Nemocné miminko, nemocná maminka
Nejdříve bych ráda řekla pár typů ohledně vaší nemoci, protože skoro vždy, když byl Kája nemocný, tak jsem to od něj chytla a potom se nejenom staráte o nemocné miminko, ale také o sebe, což je problém, když si nemůžete jít v klidu lehnout s čajem a vypotit se, taky si nemůžete vzít žádné prášky, když kojíte. Akorát paralen, do nosu mořskou vodu a na kašel jsem brala homeopatika, skvělé jsou také inhalace a kloktání. Nejhorší bylo, když se mi chtělo kašlat, Kája totiž při mém kašli brečel, taky bylo dost nepříjemné, když mi teklo z nosu a nikde žádný kapesník.
Takže doporučuji mít při uspávání někde poblíž kapesníčky (já jsem si cpala kousky kapesníčku do nosních dírek) a taky nějaké větrové bonbony, to vás může zachránit od toho kašle. V horším případě mít poté poblíž polštář, do kterého se pokusíte tlumeně vykašlat.
Obecně k dětským nemocem
Důležité je sledovat pitný režim dítěte, to se dá nejlépe vysledovat podle počtu pomočených plen.
Čůrání
Miminko by mělo mít asi 6 pomočených plen denně (jednorázových) a asi 8 – 11 látkových, neměli bychom mít pochyb o tom, že jsou pleny počůrané. Pozor na to, když počet pomočených plen ubývá. Je třeba do dítěte dostat tekutiny i za cenu násilí. Můžete použít třeba lžičku nebo stříkačku. Pokud dítě nečůralo 12 hodin nastává problém a je třeba to řešit s lékařem.
Kakání
Prvnímu kakání se říká tzv. smolka, nelekejte se, je to černé jako bota a drží to na zadečku jako lepidlo :-), smolka se postupně zbarvuje, až se promění ve žlutou hmotu, vypadá to jako míchaná vajíčka, pokud dítě ještě 3 – 4 den kaká smolku, tak je třeba konzultaci s lékařem, pravděpodobně není něco v pořádku. Zpočátku dítě kaká často (třeba Kája kakal téměř po každém kojení), obecně se uvádí 2 – 4 x. Po prvním měsíci to začíná být individuální, kojené děti mohou kakat méně často, protože je možné, že mateřské mléko dítě spotřebovalo beze zbytku,
náš Kája drží u doktorky rekord 21 dní bez stolice!
Samozřejmě jsme to řešili, byl zdravý, hlavní ukazatel je, zda čůrá, nemá tvrdé bříško nebo není celkově nespokojený. No to si pak nedovedete představit tu nálož. Takhle se nám jednou pokakal v autě, přebalovala jsem ho na zadní sedačce a byla jsem celá od… Kája křičel, byla mu zima a nepohodlí. Naštěstí manžel zastavil někde u nějaké stoky či čeho, tak jsem se tam potom umyla :-).
Lékárnička
Co je potřeba mít v lékárničce se dozvíte v mém e-booku, který si můžete stáhnout úplně zdarma. Na konci článku je odkaz.
Podávání léků, vitamínů
U malého miminka často řešíme, jak mu podat lék nebo vitamín. Některé kapky se dají přimíchat do umělého mléka (pokud nekojíte), to doporučuji pouze tehdy, když si jste jistí, že dítě připravené množství opravdu vypije. Některé kapky se dají kapat přímo na bradavku při kojení. Zkoušela jsem takto kapat espumisan a moc to nedoporučuji. Kapky byly všude, jen ne tam, kde měly být.
Předem upozorňuji, že před podáváním léků se poraďte se svým dětským lékařem, stejně jako o tom, zda jak můžete některé léky kombinovat. V tomto případě opravdu platí, že méně, je více. Také vždy dodržujte a hlavně nepřekračujte doporučené dávkování.
Kapátko
Většina léků pro malé děti mají dávkovač kapátko. Je to dobré, vidíte tam přehledně množství léků a dobře se to podává. Nebo si můžete pořídit vlastní kapátko. Určitě nezapomínejte dbát na jeho čistotu, po každém použití ho důkladně omyjte a pravidelně ho vyvařujte. Dítě při podávání vezměte do náruče a trochu mu zakloňte hlavu.
Injekční stříkačka
Velice dobrý způsob, jak dítěti podávat léky nebo vitamíny. Opět dbejte na hygienu. Dají se pořídit jednorázové stříkačky, my je měli i na dokrmování. V lékárně stojí pár korun. Dítě si posaďte na klín a stříkačku si opřete o spodní ret miminka. Pak pomalu vytlačujte tekutinu do úst.
Lžička
S tímto počkejte až po šestém týdnu miminka. Postupujte pomalu, lžičku podejte ke spodnímu rtu a počkejte, až dítě polkne. Později se stane lžička ideálním způsobem podávání léků a kapek. Můžete třeba nabrat trochu jídla a do toho kápnout vitamín.
Varování
Nepodávejte léky dítěti v leže, protože by se mohlo začít dusit. Jednou se mi toto stalo při podání léku na lžičce a to Kája seděl. Najednou zmodral.
Rychle jsem ho chytila, otočila a lehce plácla po zádech.
Když jsme se na cvičeníčku s ostatními maminkami bavily o tomto tématu, tak mnoho jich říkalo, že by nevěděly, co dělat. Nebojte se, udělali byste to stejné, je to prostě reflex. Ale i tak radím si nastudovat první pomoc novorozenců. Takže opravdu pozor, bylo to jen pár kapek.
Teplota
Teplota je častý příznak různých nemocí. Většina dětských nemocí začíná teplotou. Malé děti mívají opravdu vysokou teplotu, takže se nelekejte, další příznaky se dostavují zpravidla později. Samozřejmě záleží vždy na na vás a celkovém stavu miminka. Pokud si nejste jistí, tak je vždy lepší konzultace s lékařem. Mimo ordinační hodiny můžete také zavolat na dětskou pohotovost. Mne doktorka radila, že mám vždy kontrolovat hybnost děťátka, zda není nějak zkroucené, může hýbat hlavičkou, také sledujte nohy okolo kotníčků, zda se tam neobjevují nějaké fleky. Pokud něco takového zpozorujete, tak na nic nečekejte a kontaktujte lékaře.
Při měření teploty v zadečku se od šesti týdnů odečítá 0,5 stupně. Je takové pravidlo, že do teploty 37,9 stupňů Celsia se dítěti nedávají žádné léky na snížení teploty. Horečka je až od 38 stupňů Celsia. Teplota znamená, že tělo s něčím bojuje, tak ho nechte zabojovat. Někteří rodiče nechávají bez léků i do 39 i více, tohle si musí určit každý rodič. Horečka nad 41 stupňů Celsia je pro dítě nebezpečná a může ho ohrozit na životě.
Jak snížit teplotu
Nejrozšířenější léky na teplotu dítěte jsou léky s Paracetamolem (př. Paralen, Panadol) a Ibubrofenem (př. Nurofen, Ibalgin, Brufen), vždy si čtěte příbalový leták a dávkujte dle doporučení. Obecně se doporučuje dávat léky v rozmezí 6 hodin, v případě kombinace Paralenu a Nurofenu můžete tuto dobu snížit na polovinu (př. dát Paralen a za 3 hodiny Nurofen). Další možností jsou například Belladonna nebo Cuprum (tyto nemám vyzkoušené). Při podávání léků dbejte na to, abyste nepřekračovali dávkování a raději se o podávání poraďte s lékařem.
Samozřejmě ne vždy je třeba hned sáhnout po lécích.
Malé dítě je nemocné několikrát za rok a kdyby mělo pokaždé dostat hned léky, tak mu to na imunitě moc nepřidá. Zvažte tedy, zda nezkusit třeba vlažný obklad nebo zábaly (pozor ne studené). Zabalte dítěti buď končetiny a trup nechte volný, nebo naopak zabalte pouze trup. Nebalte dítě celé. Vždy dejte dítěti obklad na hlavu, ta odvádí až 1/4 tepla. Můžete dítě i celé osprchovat, začněte sprchovat od nohou a postupujte výš. Opět pozor na teplotu sprchy, pokud má dítě horečku, tak i voda o teplotě 37 stupňů Celsia ho ochladí. Také se dětem dává rozkrojená brambora do ponožky, rozkrojená cibule a různé další babské rady. Miminko si také můžete vzít nahé na své nahé tělo. Teploty se tím trochu vyrovnají a vy děťátku pomůžete.
Pokud horečky neustávají a stav děťátka se nelepší, tak jeho stav vždy konzultujte s lékařem.
Rýma
Rýma je nejčastější onemocnění, šíří se vzduchem a inkubační doba se uvádí 4 – 5 dní. Ještě před vypuknutím viditelných příznaků to poznáte tak, že se dítě začne chovat trochu jinak, je mrzuté. Pravděpodobně ho bolí hlava, ale to vám neřekne. Může být více unavené, malátné, nechce jíst. Může se objevit i teplota. Později pozorujete, že má dítě ucpaný noc, je zahleněné, může i kašlat. Kašel je způsoben tím, jak mu tečou hleny do krku.
Rýma není nijak závažná, ale i tak dokáže potrápit. Vzpomeňte si na vás, máte ucpaný nos, bolí vás hlava, pořád smrkáte. A co teprve ten malý drobeček, neví, co se děje, není mu dobře, nemůže dýchat. Nejvíc mi bylo líto malého při kojení, chudák nemohl zároveň sát a zároveň dýchat, takže byl dost mrzutý. První noc jsme nikdo nespal. Tedy já a manžel jsme si noc rozdělili. Tehdy nás hodně zachraňovalo nosítko, protože Kája nechtěl ležet. Ani se mu nedivím, poloha v leže není při rýmě zrovna pohodlná. Dobrá je tedy nějaká vyvýšená poloha. Na rýmu je nejlepší odsávat. Dříve jsme používali odsávačku, která lze dát na vysavač, má nejlepší tah, později jsme odsávali pouze pusou. Před odsáváním vždy stříkněte do nosu mořskou vodu. Je to dobré, aby se hleny trochu rozpustily a šlo vám to lépe.
Takže stříknout, chvilku počkat a odsát.
Odsávejte podle potřeby a určitě vždy před jídlem a spánkem.
Časem začne být problém dítěti odsát, protože se bude bránit. Zkoušeli jsme to samozřejmě po dobrém, snažila jsem se z toho udělat hru a zábavu. Sama jsem si před ním odsávala, aby viděl, že to mamka dělá taky (mimochodem nic příjemného, se tomu dítěti nedivím). Ale bohužel nakonec zvítězilo násilí. Nejlepší je toto dělat ve dvou, ale to není pořád možné, takže mě se nejlépe osvědčila poloha, kdy jsem Káju trochu přiklekla (opravdu jen trochu, ne plnou vahou). Možná vás napadá, proč hned na dítě klekat, ale počítejte, jednou rukou držíte odsávačku, druhou držíte dítěti jeho ruce a pak tu máte ještě zmítající se tělo a kroutící se hlavu sem a tam a to fakt neodsajete. Některé matky s tímto postupem určitě nebudou souhlasit a ano, já jsem také proto, se s dítětem domluvit a nedělat věci nátlakem, ale zároveň si myslím, že jsou určité věci a situace, kdy se zkrátka na názor neptám. Potom mu to vysvětlím, proč jsem to takto udělala. To máte jako když vám dítě utíká do silnice, čapnete ho a žádná domluva. Naštěstí věkem již pochopil, že mu to pomáhá a začal nosík sám nastavovat.
Na rýmu na trhu existuje mnoho přípravků. Jedním z nich jsou nosní kapky Libenar. Pokud chcete něco zcela přírodního, tak zkuste Nosánek od Saloosu, jedná se o jemný bio olejíček, který je vhodný pro děti od tří měsíců. Existují samozřejmě různé přírodní mastičky a bylinkové směsi.
Zánět spojivek
Některé malé dětičky mohou opakovaně trpět na zánět spojivek. Poznáte to velice snadno, dítě má zarudlé oko, případně může mít víčko slepené bělavým nebo žlutavým výtokem. Toto je třeba konzultovat s lékařem. Pokud se problémy s očima opakují, může se jednat o ucpaný slzný kanál. Některé děti mohou mít po narození slzné cesty ještě málo vyvinuté. Vše tedy raději konzultujte s lékařem.
Zánět středního ucha
Miminku se musí opravdu důkladně odsávat rýma, protože pokud ne, tak může infekce proniknout do ouška a vznikne zánět středního ucha. Toto onemocnění velmi bolí, ale problém je, že vám malé miminko neřekne, že ho bolí ouška. Dá se však pozorovat neklid, častý pláč, dítě si může na bolestivé ouško sahat (záleží na věku), bolesti provází také vysoké teploty. Sledujte dále to, zda z oušek něco nevytéká. Tyto potíže většinou vrcholí v noci, je to způsobeno polohou v leže.
Zánět lze poznat tak, že miminku prsty stisknete body před oušky a sledujete reakci, pokud miminko začne plakat nebo pláče více než před tím, tak je důvod se obávat zánětu. Ucho je totiž na dotyk velmi citlivé. Ale jsou dětičky, které na to nereagují nebo jsem slyšela případy, že ani neměly horečku nebo rýmu. Každopádně pokud máte podezření, tak neváhejte s návštěvou odborníka, diagnózu musí potvrdit vždy lékař.
Pozor na některé babské rady. Nedávejte dítěti do ucha česnek!
Záněty středního ucha se mohou opakovat.
Jak jsem zmínila výše, tak z mé vlastní zkušenosti, zánět opravdu často propukne večer a u mě i bohužel na víkend. Mě častokrát bubínek praskl sám, což není moc dobré, protože v tomto případě zůstane jizva a může být později problém se sluchem. Když bubínek propíchne lékař, tak je to bez jizvy. V dnešní době je propíchnutí bubínku krajní možnost, pokud se to podchytí včas, tak se dá vyléčit antibiotiky.
Proti zánětům středního ucha se dá očkovat, jedná se o vakcínu Prevenar. Ale znám děti, které ačkoliv byly očkované touto vakcínou, tak stejně na záněty středního ucha trpěly.
Atopický ekzém
O atopickém ekzému mám natočené video ve skupině. Určitě doporučuji shlédnout. Do skupiny tudy.
Vyrážky
Nikdy dopředu nevíme, zda je naše dítě na něco alergické. Proto se také při zavádění příkrmu doporučuje nedávat více nových potravin najednou (dát jeden nový druh a až po třech dnech zavést nový druh potraviny). Při podezření na alergii vždy vše konzultujte s lékařem.
Potničky
Jsou drobné pupínky, které vznikají v místech, kde se dítě potí. Pokud pupínky nezmizí do 12ti hodin, tak vyrážku raději konzultujte s lékařem, protože může být snadno zaměněna za spálu. Při potničkách není nutná speciální léčba, dítě můžete častěji omývat. Dobré také je nechat pokožku dýchat, nechat dítě například chvíli bez plenky. Vhodně miminko oblékejte, aby se nepřehřívalo.
Úpal, úžeh a spálení od sluníčka
Znám dětátko, které vždy, když jelo v létě autem (a to ho tam maminka opravdu nenechávala a vždy měla zapnutou klimatizaci), tak mělo úpal (to je přehřátí z tepla). Je nutné dítě ochladit a případně i vyhledat lékařskou pomoc. Úžeh vzniká při pobytu na slunci. Myslete na to, že dětská pokožka je velmi citlivá. Dávejte mu vždy klobouček, případně i nějaký vhodný oděv do vody. Dětskou pokožku dále mažte vhodným krémem s vysokým UV faktorem. Tímto předejdete také spálení dítěte od sluníčka. Spálenou pokožku je nutné ošetřit. Můžete použít i černý čaj.
Při těchto potížích poté dopřejte dítěti klid a hlavně odpočinek od sluníčka.
Plané neštovice
Běžné, vysoce nakažlivé, onemocnění, které je lepší projít v dětském věku, protože dospělý člověk toto snáší mnohem hůře. Inkubační doba je velmi dlouhá, uvádí se až tři týdny. Dítě je nejvíce nakažlivé dva dny před objevením pupínků.
Příznaky jsou horečka, bolesti svalů, únava a další. Typickým příznakem jsou pupínky. Pro podobnost příznaků jsou neštovice často zaměňovány se sedmou nemocí (níže). Rozdíl je ale v tom, že u neštovic se pupínky objevují také ve vlasech dítěte, což se u sedmé nemoci nestává.
Sedm dětských nemocí
Existuje sedm dětských nemocí doprovázených červenou vyrážkou a teplotami. Jedná se o spalničky, spálu, zarděnky, pseudospálu, pátou nemoc, šestou nemoc a sedmou nemoc (ta byla přidána a objevena až relativně nedávno).
Pátá nemoc
Inkubační doba je 4 – 14 dní. Nejdříve má dítě teplotu, kterou mohou doprovázet bolesti kloubů a únava. Typickým rysem ale je vyrážka na tváři (říká se jí také syndrom zfackované tváře, vypadá jako motýlí křídla). Později se objeví vyrážka i na končetinách, trupu nebo hýždích. Vyrážka nesvědí, po objevení vyrážky už není dítě infekční (nejvíce infekční je dítě těsně před objevením vyrážky). Dítě by mělo získat celoživotní imunitu.
Tato nemoc není nijak vážná, ve vzácných případech se však mohou objevit komplikace. Dospělý člověk ji může chytit také, pokud nezískal imunitu v dětství, nebezpečné je to v době těhotenství, kdy se ve výjimečných případech může nemoc přenést na plod.
Šestá nemoc
Říká se jí také dětská růžovka. Jedná se o velmi nakažlivou nemoc, ale opět nebývá pro dítě nějak zvlášť nebezpečná. Inkubační doba je 5 – 12 dní a dítě je nakažlivé po celou dobu až po zmizení vyrážky. Prvním příznakem jsou vysoké horečky, které trvají +- tři dny. Pak horečka ustane a objeví se vyrážka, která je nejčastěji na hrudníků. Může se šířit ke končetinám a na krk. Vyrážka nesvědí.
U dospělého je to podobně jako u předchozí páté nemoci. Pro těhotné ženy to opět představuje určité riziko z důvodu vysoké horečky.
Sedmá nemoc
Nebo-li také ruka – noha – ústa, to jsou místa, kde se objeví vyrážka, může však být i na více místech (Kája měl i na zadečku a stehýnkách, jiný chlapec měl nejvíce pupínků na pindíku).
Inkubační doba je 3 – 6 dní (dítě je nejvíce nakažlivé při objevení pupínků). Nemoc začíná opět horečkou a bolestí v krku (což vám miminko neřekne). Po asi třech dnech se objeví vyrážka. Z flíčků se později stanou takové puchýřky. Je to velmi nepříjemné, svědí to a bolí. V puse je to také, objeví se tam afty, proto dítě nechce moc jíst ani pít. Vyrážka se dá potírat sudokrémem nebo tekutým pudrem. Dále je možné používat fenistil kapky na to svědění. To celé by mělo odeznít do 10 dní.
U těchto nemocí se uvádí, že dítě získá doživotní imunitu, ale u té sedmé je to nyní trochu jinak. Znám rodiny, kde ji měli opakovaně.
Sedmá nemoc u dospělého
Horší však je, když to od dítěte chytne rodič. I zde se uvádí, že na dospělého se to přenáší ve výjimečných případech. V posledních letech je to ale asi nějak agresivnější a znám mnoho rodin, kdy to schytali také rodiče. My jsme to chytli oba, já tedy mnohem míň. Začalo to škrábáním v krku, pak horečky (já měla 39 a manžel ke 40), to trvalo jen dva dny a pak se začaly objevovat pupínky, já jich měla velmi málo, za to manžel byl celý kropenatý. Měl to na chodidlech, takže nemohl chodit a na dlaních, takže nemohl nic moc dělat. Hodně ho to svědilo a bolelo. Později se v místě pupínků začala loupat kůže, to bylo také nepříjemné. Kamarádovi takto slezly nehty na nohou. Byl docela problém, že jsme to měli oba naráz a do toho jsme se starali o nemocné dítě, které už vlastně bylo po pár dnech v pořádku a chtělo ven. Povolat pomoc z venku jsme nechtěli z obavy o nákazu, takže jsem šla třeba na procházku s horečkou 38.
Tato nemoc je opět nebezpečná v těhotenství.
Covid
Covid je velmi nepředvídatelná nemoc, která má mnoho příznaků a mnoho mutací. Tohle vše se nedá popsat, mohu zde sdílet pouze svoji zkušenost. Měli jsme Covid celá rodina, Kája byl první. Začalo to hrozným křikem asi v půl šestý ráno, vůbec jsme nevěděli, co se děje. Křičel tak moc, že se z toho několikrát pozvracel, naše postel byla jako minové pole. Pak přišly horečky. Nic netušíc jsem čekala, co z toho bude, horečky trvaly asi čtyři dny (ale postupně se mírnily), pak se přidal průjem, ale nic tak hrozného a po pár dnech byl zdravý.
Postcovidový syndrom
Asi měsíc po covidu byl Kája opět nemocný. Naše doktorka se obávala tzv. poscovidového syndromu, a proto poslala Káju na odběry krve, na který nakonec nedošlo.
Uvádějí se různé příznaky, mezi ty nejčastější patří horečka, bolest hlavy, únava, časté jsou také bolesti břicha (mnoho dětí končí v nemocnici na podezření zánětu slepého střeva), dále je to zarudnutí očí a různé vyrážky.
U Káji se postcovidový syndrom nepotvrdil, ale každopádně mohou mít některé děti po covidu oslabenou imunitu.
Samozřejmě existuje ještě celá řada nemocí, se kterými se určitě setkáte. Já jsem zde chtěla popsat ty nejčastější. Berte také v potaz, že nejsem lékařka a toto nejsou žádné odborné lékařské stránky. Jsou zde popsány mé zkušenosti a znalosti. Proto se při jakýchkoliv pochybností poraďte se svým lékařem. Nezapomínejte také na to, že zodpovědnost je vždy na vás. Také vám moc nedoporučuji strávit ohledně nemocí mnoho času na internetu, akorát vás to vyděsí :D.
Chcete si zdarma stáhnout e-book o obsahu lékárničky? Vyplňte tento formulář.