Prasátko kasička

Peníze a rozpočet je v době pobírání rodičovského příspěvku velké téma.

Péče o dítě je jedno z nejnáročnějších a zároveň nejhůře placených „zaměstnání“

a je jedno, pokud jste byli zaměstnanci nebo OSVČ. Některé podnikatelky se sice mohou i při rodičovské věnovat své práci, ale určitě to nebude tak naplno, jako dříve. Mnoho žen se v této době také stává finančně závislými na muži. Jiné maminky jsou zase na všechno sami. Jak si tedy zlepšit finanční situaci a nebo si alespoň trochu přilepšit?

Před dítětem jsem chodila do práce. Jako sociální pracovnice jsem nevydělávala kdoví jaké částky, ale nebyla jsem nikdy marnivá, nepotřebovala jsem drahé kabelky a boty. Samozřejmě jsem si občas udělala radost, nebo si zašla na kafíčko, ale vždy jsem byla v plusu. Na rodičovské dovolené se mi ale výdaje zvýšily a příjmy dost klesly, tak jsem hodně přemýšlela, na čem by se dalo ušetřit.

NA JÍDLE?

Jíst přece musíme, ale dá se jídlo plánovat dopředu a tím si i více naplánovat nákupy a určitě si napsat seznam a toho se držet. V této souvislosti je základem

před nákupem se najíst,

nejhorší, co můžete udělat je, jít nakupovat hladoví. Také je dobré vařit rovnou větší množství a část zamrazit, pak se to bude hodit, když se vám nebude chtít vařit a nebo nebudou moc peníze na nákupy.

NA DOPRAVĚ?

To samozřejmě záleží, kde bydlíte. Pokud bydlíte na vesnici, tak se bez auta neobejdete, ale můžete si cesty plánovat tak, abyste toho za jednu cestu stihli více.

Bydlení ve městě má ohledně dopravy své výhody, mnoho pochůzek zvládnete pěšky a u toho si uděláte procházku s kočárkem. Nebo je možnost využít zlevněné jízdné na městské hromadné dopravě pro rodiče na rodičovské dovolené. Na ÚP si vyřídíte potvrzení. Dá se to domluvit i po telefonu a oni vám to pošlou a s tím dojdete na dopravní podnik. Cena a podmínky jsou různé podle města, ve kterém žijete, ale každopádně se to vyplatí, pokud používáte MHD. Například v rámci Českých Budějovic se dala takováto průkazka ještě v roce 2021 pořídit za směšných 50 Kč. Od roku 2022 se cena zvýšila a to dokonce mnohonásobně na 500 Kč. Ale i tak se to stále vyplatí, pokud jezdíte pravidelně.

NA OBLEČENÍ?

My dospělí toho vlastně moc nepotřebujeme, záleží samozřejmě, jak moc se nám změnila postava po porodu, protože v něčem chodit musíme :-). Co se týká oblečení pro dítě, tak to určitě potřebujeme, ale podle mého názoru ten prcek opravdu nepotřebuje mít nové a navíc značkové oblečení, některé oblečky mu ani nestihnete dát, jak rychle vyroste. Pár parádních kousků k lékaři nebo na fotky, chce mít v šuplíku každá máma, ale stačí opravdu pár. Dneska je dětského oblečení plný sekáč a internet. Koukněte se také na facebooku na swapovací skupinu ve vašem okolí, dá se tam najít mnoho pokladů. Funguje to na bázi výměny a je to moc fajn.

NA HRAČKÁCH?

Zde platí to, co jsem psala výše. Spoustu super a kvalitních hraček jsem vyswapovala, a nebo nakoupila přes marketplace. Postupem času jsem si velmi oblíbila dřevěné hračky. Nové, kvalitní, dřevěné hračky jsou opravdu drahé, ale na swapu nebo marketplace jsem našla opravdové poklady za málo. A ve finále jsem zjistila, že syn moc hraček vlastně ani nepotřebuje, stačí pár hrnců a pokliček, šuplík s ponožkami atd., vždyť to znáte ;-).

NA ÚKLIDOVÝCH PROSTŘEDCÍCH?

Dokonce jsem začala vyrábět úklidové prostředky. Zkoušela jsem tekuté mýdlo, ale ať jsem postupovala podle návodu nebo jsem si ho trochu upravovala, tak to vždy mělo konzistenci jako… no jak to řekl můj manžel – sperma (on to tedy řekl trochu jinak :-)). Dále jsem zkoušela kapsle do myčky, opět nic moc a navíc nám to ucpalo odpad :-). Jediné, co se mi opravdu povedlo je univerzální úklidový prostředek. Ten používám na všechno.

Jak si přivydělat na mateřské/rodičovské

Určitě je mnoho způsobů, jak si přivydělat. Spoustu nabídek na nás přímo křičí z různých sociálních sítí. Většinou lákají na velké a rychlé výdělky za, v podstatě, žádnou práci. Na tohle bacha,

kdo by vám platil tisíce za to, že nic nebudete dělat? Fakt nikdo!

Další podezřelé výdělky jsou takové, kdy po vás nejdříve chtějí zaslat nějakou částku předem. Většinou je toto k vidění u nějakých ručních prací na doma (jako je plnění obálek atd.).

V relevantní práci po vás nechtějí poslat dopředu peníze.

Dříve bylo přivýdělků v podobě ručních prací na doma mnoho, nebyl velký problém něco takového sehnat. Pamatuji si to i jako malá, kdy to dělala moje maminka. Nyní už se to moc nevidí, ne že by nebyly, ale už to není tak rozšířené a ti co to dělají, si tyto práce hlídají a předávají je maximálně někomu známému. Neříkám, že jsou všichni na trhu podvodníci, to určitě ne, ale dejte se fakt pozor, abyste někomu nenaletěli.

Erotická linka

Další možností, jak si něco vydělat navíc na mateřské/rodičovské, je práce na erotické lince. No neříkejte, že vás to také nenapadlo :-). Tady by se asi dala najít nějaká relevantní firma a musím říct, že jsem o tom přemýšlela, ale nakonec jsem si nedokázala představit, že by mě moje dítě (i když z toho zatím nemá rozum) třeba mohlo slyšet, jak někomu hekám do telefonu. Nebo budu hekat a syn by do toho začal brečet, smát se, žvatlat nebo dokonce hekat taky :-), protože by mě napodoboval. Jasný, dá se to dělat v noci, když dítě spí, ale můj syn se dost probouzí a noci jsou s ním hodně zajímavé, takže je pro mě spánek vážně vzácný.

Dotazníky

Nejlepší varianta mi z toho tedy vyšla dělat dotazníky. Původně jsem k tomu byla sice také skeptická, ale dají se najít dobré firmy, které vás opravdu poctivě odměňují za váš čas a názor. Většina dotazníků se dá navíc dělat na mobilu a ten máte u sebe pořád. Můžete pracovat, když dítě spí nebo když si samostatně hraje. Mám ověřeno 8 relevantních společností, ve kterých se můžete zaregistrovat a vyplňovat placené dotazníky.

Vypracovala jsem seznam mnou ověřených dotazníků + moje tipy na aplikace, kde se dá vydělat i jinými způsoby. Můžeš si ho stáhnout zdarma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *