Pokud tedy nerodíte doma nebo nemáte tzv. ambulantní porod, tak nějakou dobu strávíte mimo domov a pak nastává ten vytoužený okamžik, kdy jdete s prckem domů. V tomto článku vás chci připravit na to, s jakými situacemi se můžete doma potkat.
Novorozenecká žloutenka
Novorozeneckou žloutenku má velká část dětí, vůbec se toho nelekejte. Miminko je trochu nažloutlé až do oranžova a má žluté bělmo. Zpravidla se to u miminka objeví ještě v porodnici a může to být důvod, proč si vás v porodnici mohou nechat déle. Vždy je to na zvážení lékaře a také zhodnocení stavu děťátka. Některé děti chodí ještě v porodnici tzv. do solárka. U nás to například důvod k delšímu setrvání v porodnici nebyl. Byli jsme standardně propuštěni s tím, že mám pravidelně krmit (miminko by mělo hodně jíst) a krátkodobě ho vystavovat sluníčku. Letňáčci mají v tomto výhodu. Samozřejmě to se sluníčkem nepřehánějte, dětská pokožka je velmi citlivá. Stačí chviličku nebo i to maminky řeší, že si stoupnou k oknu. Novorozenecká žloutenka ve většině případů sama odezní a není třeba nějaké speciální léčby.
Kolika
Mnoho miminek a jejich rodičů potká tzv. kolika. To jsou velké bolesti bříška, které nejde nijak utišit. Jídlo to obvykle neřeší. Usedavý pláč stav miminka také zhoršuje, protože při něm spolyká velké množství vzduchu a ten ho pak v bříšku tlačí. Kolika se obvykle objevuje pár dní po porodu a končí okolo třetího měsíce, kdy se miminko začne více pohybovat, ale u některých miminek může kolika trvat i déle. Kojenci s kolikami často pijí hltavě, přepíjejí se a více ublinkávají.
Takto miminko bolestně pláče nejčastěji večer (pozdě odpoledne, časně večer a někdy s přestávkami celý den). Dítě je jinak zdravé, prospívá. Příčina koliky není jasná a není na ni ani léčba. Při kolikách miminku špatně pracuje trávení a má nafouklé bříško. Pokud vaše miminko trpí kolikou a vy kojíte, tak si opravdu důkladně hlídejte stravu a nejezte nic nadýmavého (čerstvé pečivo, luštěniny, kapustu, zelí, bublinkové tekutiny a další). Více na stránce Strava a vitamíny při kojení. Také to mnoho maminek řeší vypuštěním laktózy z jídelníčku. Dítě totiž může mít alergii na kravské mléko.
Jak poznáte, že jde o koliku
Většinou je dítě po večerním krmení neklidné, pláče, nebo sice usne, ale do hodiny se probudí s pláčem. Pláč je takový naříkavý, snaží se přitáhnout si nožičky k bříšku, saje bradavku či dudlík, ale po chvilce opět naříká. Když si odříhne, tak se mu na chvíli uleví, ale po chvilce opět naříká. Toto se opakuje každý den přibližně ve stejnou hodinu.
Bolesti bříška
Někdy se s kolikou zaměňují klasické bolesti bříška. Ty potkají téměř všechny dědičky. Mají zkrátka krátká střeva a neumí tolik zpracovávat potravu. Na rozdíl od koliky to není v pravidelný čas a dá se to lépe řešit.
Pomoc při bolestech
Jednak se dají miminku podávat různé kapičky (například espumisan), ale můžeme dělat i další věci, jako skákání na míči v pozici klubíčka, masáž bříška (po směru hodinových ručiček), nahřívání bříška teplou (ne horkou) plenkou. Také je dobré s miminkem „cvičit“. My jsme Káju přes den po probuzení nejdříve trochu rozpohybovali. Při přebalování jsem mu vždy cvičila s nožičkami a mačkala bříško. Také je dobré dávat miminko do pozice na bříško.
Můj osobní tip je zkusit vyměnit vitamín D.
Dětská lékařka vám předepíše vigantol. Existuje však mnoho názorů, které tvrdí, že právě vigantol často způsobuje bolesti bříška. Nám v lékárně dokonce řekli, že je to velmi silná dávka a dětem by se to vůbec dávat nemělo. Já neříkám, že to bylo tímto, ale zkusila jsem vyměnit za jiné kapky (vitamín D od značky Terezie) a ze dne na den bolesti bříška přestali. O tomto se ale vždy poraďte se svým dětským lékařem. Hlavně myslete na to, že dítěti musíte dávat nějaký vitamín D. Další možností je dávat probiotika rovnou s vitamínem D, my dávali BioGaia, na základě konzultace s dětskou lékařkou jsem dávala do šestého měsíce (ale probiotika opravdu nejsou povinná, naopak jsou názory, že by se dítěti dávat vůbec neměla).
Gastroezofageální reflux – blinkání
To je když má miminko nevyzrálý svěrač mezi žaludkem a jícnem, což způsobuje častější ublinkávání. Obvykle se to spontánně upraví. Pokud je však intenzivní, může způsobit bolestivý zánět sliznice jícnu.
Pokud váš prcek má takovéto problémy, tak ho nechávejte delší dobu odříhnout (asi 10 minut). Také myslete na správnou odříhací polohu, abyste miminku netlačili na bříško a žaludek. Matraci v postýlce upravte na sklon 30 stupňů.
Toto se odlišuje od zvracení obloukem, kdy miminko vyzvrací všechno, co má v žaludku. To bývá příznakem nějakého onemocnění, které je třeba řešit.
Dušení
Může se stát, že se miminko bude dusit. Vdechne nějaký předmět nebo při podávání léků, příkrmů. Určitě si nastudujte první pomoc pro miminka. Já měla takový letáček s obrázky, který jsem si dala na lednici. Ale každopádně, i když nemáte nastudováno, tak určitě zareagujete správně. Je to reflex. Dávala jsem Kájovi lék na lžičce a on najednou zmodral. Asi špatná dírka. Rychle jsem ho chytila, otočila a lehce plácla po zádech. Z tohoto důvodu nikdy nenechávejte dítě samotné s jídlem. A také dávejte pozor na malé věci, které by mohlo vdechnout.
Nechce se nadechnout
Některé dětičky mají „tzv. pomalý start“ než se nadechnou. Je to takový ten okamžik, než začne křičet. Někdy se to zdá opravdu dlouhé. V tomto případě pomůže mu foukat do pusy. To ho donutí začít dýchat. Stejná rada je také, když si dítě vyrazí dech.
Růstový spurt
Jedná se o zrychlený růst, který se vyskytuje nejčastěji ve 3. týdnu, 6. týdnu, 2-3. měsíci, 6. měsíci a 9. měsíci života dítěte (to je pouze orientační, každé dítě to má jinak). Jsou děti, u kterých to ani nepoznáte a pak děti, které to mají opravdu hodně výrazné. Abyste si to dokázali představit, tak je to v podstatě jako když puberťák rychle vyroste a zůstanou mu strie, to je něco podobného. Dítě může být z tohoto důvodu i nespokojené, protože může mít bolesti. Vy mu můžete akorát pomoci tím, že ho budete kojit, kdykoliv bude chtít. Je možné, že prsa nebudou na takovouto náhlou poptávku zvyklá. Prsa se tomuto přizpůsobí, ale chvilku to může trvat, můžete jim v tomto období pomoci a podpořit laktaci.
Pro zajímavost – v článku Problémy při kojení a tipy jak na ně jsem psala o růstovém spurtu mého syna. U něj to bylo opravdu výrazné a díky jeho spurtu jsme se dostali z bojkotu a vyléčil mi také zánět prsu.
Úraz
I malé miminko může mít úraz.
Nikdy malé miminko nenechávejte samotné jen tak ležet na přebalovacím pultu, gauči nebo jakékoliv vyvýšené ploše.
Obecně se uvádí, že pád je nebezpečný v případě, že se jedná o plochu vyšší než je dítě. V každém případě, ale vždy záleží na individuálním posouzení a vždy dítě pozorujte, jak se po pádu chová. Při jakékoliv nejistotě raději vezměte dítě k lékaři.
…Nám se stal úraz, když se Kája začal přetáčet. Spal s námi v posteli a zábrany jsme tam neměli. Asi jsem měla nějaké tušení, protože pár dní před tím jsem manželovi říkala, co budeme dělat s tou postelí a navrhovala jsem mu, abychom postel zrušili a dali matraci na zem. Manžel se mi tenkrát vysmál. Kája se nám jednou v noci skutálel z postele, naštěstí jeho pád zbrzdil taburet. Nebyl zraněný a po pochování neplakal, nezvracel. Tu noc jsme ale s manželem nespali, Kája hned usnul u kojení a já začala googlit. První informace byla, že by dítě po pádu nemělo spát… a do pr… :-). Tak jsem ho celou noc hlídala. V našem případě se nic nestalo, Kája byl zdravý. Ale pády ani jiné úrazy opravdu nepodceňujte. Ještě ten den manžel rozebral postel…
Růst zoubků
Zoubky dokážou pořádně potrápit. Někdy si na první zoubek počkáme (u některých dětí dokonce až po roce), ale některým kojencům začínají první zoubky už ve třech měsících. Obecně se uvádí, že
prvního zoubku se dočkáme kolem pátého nebo šestého měsíce.
Asi do třech let věku dítěte, by měl být chrup kompletní. Jak se objeví první zoubek, měli bychom se o ně také starat a čistit je.
Příznaky
Jsou děti, u kterých ani nevíte, že mu zoubek roste, pak je ten druhý případ, kdy celá rodina ví o každém zoubku. Přitom se obecně uvádí, že skutečnou bolest způsobují až stoličky, které se prořezávají okolo roku.
U většiny dětí se dá pozorovat nespokojenost, noční buzení až pláč, častější požadavek kojení, zvýšené slinění, žvýkání všeho, co mu padne do ruky (to je obecný příznak každého malého miminka, ať se zoubky nebo bez :-)), červené až nateklé dásně.
Některé další příznaky mohou být teplota a řidší stolice. Také se často mluví o tom, že příznakem zoubků může být rýma. To je ale hloupost,
rýma není příznakem růstu zoubků.
Ale v tomto období dítě rýmu může chytit snadněji, protože si vše dává do pusy.
Zoubky se většinou prořezávají v pořadí od předních, ale zase to nemusí být takto vždy. Mléčných zubů máme 20 kusů. Základ těchto zoubků vzniká již v těhotenství.
Když rostou zoubky, tak to dítě bolí a chce si nějak ulevit, což dělá pomocí kousání. V tomto období, také může maminku kousat při kojení. Více v článku Problémy při kojení a tipy jak na ně.
První pomoc
Existuje mnoho různých kousátek, které se dají i nachladit. Místo kousátka se nám také osvědčilo dát dítěti kousek okurky z ledničky.
V lékárně se dá také pořídit mnoho gelů na zoubky. Na to pozor, některé gely jsou sice účinné, ale obsahují silné látky, které nejsou úplně vhodné pro dítě. Nám se osvědčil Dologel (on sice moc nezabíral, ale Kájovi chutnal a aspoň na chvíli to zabralo).
Mnoho maminek také používá různé přírodní olejíčky. My kupovali Kojenecký olej na zoubky Jakoubek od značky NOBILIS TILIA, dávali jsme mu ho na kartáček při čištění zubů.
Hodně používané jsou homeopatické přípravky Camilia, pořídíte je v téměř každé lékárně.
Proti bolesti také zabírají masáže dásní, ale já osobně neznám dítě, které by dobrovolně otevřelo pusu a nechalo si do ní sáhnout. Já jsem se mu do pusy koukala vždy jen, když řval. Pokud vaše miminko také nechce otevřít pusinku, tak ho alespoň můžete masírovat v bodíku mezi pusou a bradou (v té jamce). Stejně tak máme fígl, jak dostat gel na dásně bez otevření pusy – nanášeli jsme mu ho na dudlík (tedy v případě, že dudlík používáte).
Samozřejmě při velkých bolestech a teplotách jsem v noci v zoufalství, aby se synek alespoň trochu vyspal, sáhla i po léků proti bolesti, to ale v minimálních případech a u stoliček.
Kiss syndrom
Některé děti mohou trpět tzv. kiss syndromem. Jednoduše řečeno se jedná o blokádu krčních obratlů. Tento název není oficiální diagnóza, ale je už poměrně zavedený. Nejčastěji je spojován s problematickým porodem, například porod koncem pánevním nebo císařský řez nebo použitím nevhodných technik při porodu, ale není to pravidlo. Prostě nikdy nevíme, miminko, když prochází porodními cestami, tak se různě mačká a kroutí. Mnohdy je porod v normě, ale problém vznikl již v těhotenství nebo po porodu.
Poznáte to tak, že je vaše dítě velmi neklidné, plačtivé. Jsou to takové ty neodložitelné děti. Fyzicky mají často pozici jako takové „rohlík“. Velmi zaklání hlavu, mají problém s otáčením a pasením koníků.
Řešením může být osteodynamika nebo kraniosakrální terapie. Ostatně těmito metodami nemůžete nic zkazit. A co se týká kraniosakrální terapie tak ta je vhodná i pro maminku, jak v těhotenství, kdy maminku příjemně naladí na porod, tak také po porodu.
Zdroje informací o zdraví jsem čerpala z vlastní zkušenosti a dále z knihy Velká kniha o mateřství (BEHINOVÁ, M., KAISEROVÁ, K., KARGER, P. Velká kniha o mateřství. 2. vydání. Praha: Mladá fronta a. s., 2007. ISBN 978-80204-1749-7).
Líbil se Ti článek? Pojď za mnou do skupiny, kde se můžeš v bezpečném prostředí na cokoliv zeptat, dáváme si tipy, radíme si a pravidelně tam přidávám rozhovory na zajímavá témata týkající se rodičovství a dětí.