Zdravá strava

Na internetu je možné najít mnoho rad, co jíst, tedy vlastně spíš co nejíst.

Nevhodné potraviny při kojení

Kořenová zelenina, luštěniny, teplé pečivo, výrazné koření, česnek, pažitka, pórek, cibule, rajčata, papriky, citrusové a lesní plody, jahody, alergeny své i partnera, sladkosti, hrušky, kynuté potraviny, potraviny obsahující kvasnice, brokolice, kedlubna, ředkvičky, květák, zelí a kapusta. Dále se nedoporučují jídla instantní, hotová, chlazená a mražená jídla, pokrmy z rychlého občerstvení. Zároveň všude píšou, že byste měly jíst pravidelně a hlavně barvitou stravu.

Ale co tedy jíst, když skoro nic nesmíš? 🙂

Já myslím, že člověk by se měl řídit zdravým rozumem, také je dobré do jídla přidávat kmín, ten je obecně proti bolení břicha. Další vhodné koření je majoránka, tymiánsaturejka. Luštěniny se mohou, ale je dobré je propláchnout, přes noc namočit a znovu propláchnout, tím již poté nejsou tak nadýmavé (luštěniny zařaďte raději až po šestinedělí). Pokud potřebujete pokrm zahustit, tak raději strouhaným bramborem. Cibule nejvíce nadýmá hlavně zasyrova, proto raději podávejte dušenou (opět raději až po šestinedělí).

  • Určitě nejlepší pro novopečenou maminku je pořádný a poctivý vývar (slepičí nebo kuřecí).
  • Výše píšu, že jsou nevhodné různé druhy zeleniny (skoro všechna :-D, ale pokud zeleninu podusíte, tak už se jí nemusíte obávat.
  • Také můžete různé druhy mléčných produktů, jako jsou kvalitní jogurty, tvarohy. U mléčných výrobků raději vybírejte varianty tučné, oproti odtučněným apod. Zde pozor na případnou alergii miminka na kravské mléko (ABKM) – zpozorněte, pokud má miminko krev a hlen ve stolici, různé průjmy, ekzém nebo kopřivku. V tom případě vždy vše konzultuje s lékařem.
  • Do svého jídelníčku určitě zařaďte kvalitní maso a ryby (tedy pokud nejsi vegetariánka) – přílohu si k tomu můžete dát rýži, brambory, kuskus, těstoviny.
  • Jako snídaně je určitě skvělý nápad udělat kaši – můžete zvolit rýžovou, jáhlovou, kukuřičnou a další.
  • Pokud nemáte alergie, tak můžete zařadit různá semínka a kvalitní (hlavně nesolené) ořechy, těmi můžete nahradit sladkosti a čokoládky (i když ani s těmi byste to neměli přehánět).
  • Pokud vám chybí ovoce, tak můžete sáhnout po sušeném ovoci – ale opět dejte pozor na kvalitu.

Jak miminko poroste, tak postupně přijdete na to, co mu nedělá dobře, obecně to je to, co nedělá dobře vám.

Další důležitou věc je pitný režim, ten je zásadní i na tvorbu mléka. Já doporučuji nechat si na strategických místech lahve s vodou (postel, gauč atd.). Zkrátka tam, kde budete kojit, je to proto, abyste nemusely pobíhat s prckem na prsu a shánět pití. Zpočátku totiž kojení fakt potrvá, takže je fajn si najít pohodlné místo a mít kolem sebe věci, které můžete potřebovat (pití, jídlo, mobil, ovladač :-)). Před kojením se zkrátka připravte a pak můžete v klidu a pomalu jíst. Hlavně žádné rychlé jídlo „na stojáka“.

Vitamíny v době kojení

Při kojení je také důležitý příjem vitamínů a minerálních látek – hlavně kyselina listová, vápník, jód, hořčík a železo.

Kyselina listová

Kyselina listová je důležitá již v těhotenství, doporučuje se ale ji začít brát již dříve. Já jsem ji brala od pokusů o miminko, přes těhotenství, až po dobu celého kojení. Přirozeně je obsažena zejména v listové zelenině (jako je brokolice, špenát, růžičková kapusta), luštěnináchovoci (pomeranč, avokádo). Z potravin, které jsem vyjmenovala, tak převážná většina se nedoporučuje při kojení (nebo alespoň v počátku). Nejbezpečnější je avokádo. Kyselina listová se dá bez problému doplňovat v tabletách.

Vápník

Vápník je důležitý pro tvorbu kostí a zubů, je také důležitý na spánek, což se vám v čase starání se o malé miminko bude hodit. Je dobré ho doplňovat, pamatuji si, že v jednu dobu jsem úplně cítila, jak mě bolí zuby, bylo to, když jsem ještě hodně kojila a úplně jsem cítila, jak potřebuji vápník doplnit. Vápník najdeme v máku, mořských řasách, chia semínkách, tvrdých sýrech (jako je třeba eidam, parmazán, hermelín). Dobrým zdrojem jsou také mořské ryby, hlávková kapusta (ne ze začátku kojení), kedlubna (ne ze začátku kojení), brokolice (ne ze začátku kojení), květák (ne ze začátku kojení), zelí (ne ze začátku kojení), špenát (ne ze začátku kojení), luštěniny (ne ze začátku kojení), mléko, ořechy. Opět jsou zde potraviny, které se v době kojení nedoporučují, proto vápník také doporučuji doplňovat v podobě vitamínových doplňků.

Vitamín D

Vitamín D nám pomáhá při vstřebávání vápníku. Hlavním zdrojem je slunce a pokud nesvítí, tak si zase můžete zobnout v podobě prášku nebo kapek.

Jód

Jód je zásadní pro tělesný i psychický vývoj plodu a kojenců. Nedostatek může způsobit problémy s otěhotněním, takže na jód také myslete již dříve. V potravinách se vyskytuje v mořských rybách a mořských řasách. Mořské ryby se zde opakují často, ty do svého jídelníčku opravdu zařaďte alespoň 2x týdně. Dále tvaroh, mléko, jogurty (samozřejmě pokud nemáte alergii na laktózu vy nebo vaše miminko), vejce a švestky, zejména sušené švestky.

Hořčík

Hořčík je další vitamín, který byl (pro mě) zásadní již v době těhotenství, měla jsem totiž rizikové těhotenství a hořčík mi hodně pomáhal, magnesia bylo taky v podstatě jediné pití, které jsem mohla pozřít (bylo mi dost špatně a nechutnala mi ani voda..). Hořčík je zásadní pro správné fungování naší nervové soustavy. Hořčík se vyskytuje ve špenátu (ne ze začátku kojení), avokádu, dýňových a chia semínkách, dále v luštěninách (ne ze začátku kojení) a také jsou dobré všechny možné ořechy. Hořčík najdeme také v hořké čokoládě a za zmínku stojí také makrela (zase ty ryby).

Železo

Železo je důležitý pro správný vývoj mozku miminka. Na železo tedy zase myslete již v době těhotenství. Železo najdeme v ovoci – například v malinách (ne ze začátku kojení), jahodách (ne ze začátku kojení), meruňkách (ne ze začátku kojení), švestkách, datlích, avokádu a dalších, zelenině – červená řepa, chřest, pórek (ne ze začátku kojení), špenát (ne ze začátku kojení), ořechy a semínka, obiloviny a luštěniny (ne ze začátku kojení) a pak je to samozřejmě maso a to hlavně to tmavé.

Vitamín C

Vitamín C má rozhodně nezastupitelnou roli, ať už jsme těhotné, kojíme nebo i nic z toho. Je také velmi potřebný při vstřebávání výše zmíněného železa. S vitamínem C se hodně spojuje naše zdraví a imunita a vzhledem k tomu, že kojíme a pečujeme o malé miminko, tak si opravdu nemůžeme dovolit nějaké nemoci, potřebujeme být pro své dítě zdravé a silné. Myslím, že nemusím zmiňovat, kde vitamín C najdeme, je to zejména ovoce a zelenina. Hodně vitamínu C je například v šípkách, černém rybízu (ne ze začátku kojení), jahodách (ne ze začátku kojení), pomeranči (ne ze začátku kojení), banánu a dalších.

Zinek

Zinek je v našem těle také velmi důležitý, chrání buňky a souvisí také s plodností či hojením ran. Zinek najdeme v potravinách z moře a to zejména v ústřicích, krabech a humrech. Dále jsou dobrá dýňová semínka, ovesné vločky, luštěniny (ne ze začátku kojení), cizrna, červené maso, hořká čokoláda a ořechy.

Samozřejmě vím, že když se vám narodí miminko, tak není moc čas vlastně na nic a už vůbec ne myslet na to, abych měla správný příjem toho a onoho, navíc je mnoho potravin nevhodných a proto alespoň zpočátku doporučuji vitamíny v podobně doplňků, asi nejznámější je femibion, ve kterém jsou obsaženy většina výše zmíněných vitamínů a nějaké další – pro kojení je to femibion 3.

Líbil se Ti článek? Pojď za mnou do skupiny, kde se můžeš v bezpečném prostředí na cokoliv zeptat, dáváme si tipy, radíme si a pravidelně tam přidávám rozhovory na zajímavá témata týkající se rodičovství a dětí.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *