Miminko

Šestinedělí je jednoduše šest týdnů po porodu děťátka. Je to velmi citlivá doba, kdy se maminka a vlastně celá rodina sžívá s nově narozeným miminkem. V této době je vše nové, učíte se kojit a reagovat na signály miminka. Čeká vás první návštěva pediatra, první procházka, první koupání ve vaničce a mnoho dalších poprvé. Ve vašem těle také probíhá obrovská hormonální bouře, jste citlivé, také se vám hojí případné rány z porodu, čistíte se – z těla odchází tzv. očistky. Také se v této době nedoporučuje pohlavní styk.

Hojení ran

Musím vás uklidnit ohledně hojení ran z nástřihu, ačkoliv jsem měla pocit, že už si nikdy v životě nesednu, tak jsem se zahojila dost rychle. Pomáhá tomu odvar z řapíku nebo dubové kůry. Bude problém si sednout do vany, takže to zkuste v nějakém lavoru nebo zkrátka jen „ostříkat“. Já jsem si třeba v tom namočila porodní vložku a přiložila, ale na toto pozor, nenechávejte to dlouho, aby rána nezačala mokvat. Ránu udržujte v suchu a čistotě.

Rána po císařském řezu samozřejmě také udržujte v čistotě. Po umytí použijte na usušení raději ubrousky než ručník a pak mažte. Použít můžete například měsíčkovou mast. Postupně také masírujte, jizva se má pomalu rozhýbávat. Buďte také opatrná ohledně pohybu.

Návrat břicha do původního stavu

Návratu bříška do původního stavu pomáhá ležet na břiše, zavinování, šátkování bříška, držet bříško v teple.

Zavinování dělohy

V tomto období také dochází k zavinování dělohy. Tento proces bolí, pociťujete to jako kontrakce, tak se nelekejte. Nejvíce to budete pociťovat při kojení, kdy se vyplavuje do těla oxitocin, který k procesu zavinování dělohy velmi napomáhá. Některé maminky to ani necítí, ale jiné to cítí naopak hodně. Není to nic příjemného, když si chcete užívat kojení a do toho máte velké bolesti. Mě to trvalo několik dní.

Odpočinek a spánek

Potřebujete hodně odpočívat – na toto pozor, vlivem hormonů máte pocit, že vlastně nepotřebujete spát (já třeba v porodnici vůbec nespala), ale není to tak a pak vás to nečekaně dostane. Proto tomu musíte předcházet a průběžně odpočívat a to i když máte pocit, že to není nutné. Dejte přednost odpočinku před úklidem. Ohledně rad v šestinedělí jsem našla pěkné video.

ŠESTINEDĚLÍ – jak se s ním vypořádat

Návštěvy v šestinedělí: ano, ne?

Mnoho rodin se v této době uzavře světu a nepřímá návštěvy a je to tak v pořádku. Někdo se naopak chce pochlubit a dveře se u něj netrhnout. To je také v pořádku. Dělejte, jak to cítíte. Ale pokud se rozhodnete návštěvy přijímat, tak si nedělejte hlavu z nějakého gruntování a chystání pohoštění. Máte jiné, důležitější, věci na práci a každá návštěva toto pochopí. Ba naopak by návštěva měla přinést nějaké pohoštění pro vás.

Delší návštěva na pomoc

Další diskutované téma je, zda si nevzít na pomoc například babičku, která se na čas k vám nastěhuje. Těhotná kamarádka se mne na to ptala, když dostala nabídku od své maminky i tchyně. Zase je to hodně o vás, má to své výhody i nevýhody. My jsme s manželem po narození našeho prvního děťátka říkali, že na péči jednoho miminka by bylo zapotřebí tří lidí. Ne že by to dva nezvládli, ale je to vše poprvé a chcete být u toho oba, nebo alespoň my to tak měli. Společně jsme koupali, masírovali, oblékali a pak nezbýval nikdo, kdo by uklidil a uvařil – na to by se babička hodila :-).

Zároveň si ale také musíte uvědomit, že po porodu budete často chodit do sprchy, často kojit, doma budete stále chodit polonahá nebo „s prsy venku“ :-), takže myslete na to, abyste si vzali domů někoho, před kým se nebudete tolik stydět, je to přece jenom narušení vašeho intimního prostoru.

Další věc je, když se narodí druhé dítě, myslím si, že je fajn, když ho babička vezme třeba ven, postará se o něj a vy budete mít více času na miminko a zároveň nebudete mít špatný pocit, že zanedbáváte starší dítě. To bude zabavené a nebude si připadat odstrčené.

Cvičení v šestinedělí

Šestinedělí je primárně o odpočinku, musíte si uvědomit, že vaše tělo dostalo obrovsky zabrat, takže na cvičení opravdu zapomeňte. Nic vám neuteče.

Já jsem se této rady neřídila, a protože jsem se docela brzy zahojila, začala jsem chodit na svižné procházky, až jsem dostala pitomý nápad, že bych mohla zase běhat. Dopadlo to hrozně, domů jsem už nemohla ani dojít, ještě že jsem měla sebou kočár, o který jsem se opírala. Pak jsem několik dnů nemohla vůbec chodit, skřípla jsem si nějaký nerv. A aby toho nebylo málo, tak se mi do toho objevilo ječné zrno. Manžel už to nevydržel a poslal mne k lékaři, tak jsem si udělala lékařský den. Ráno jsem šla na gynekologii (prohlídka po šestinedělí), pak jsem navštívila chirurgii, tam mě moc nepotěšil, protože vzhledem k tomu, že jsem nedávno porodila a kojím, tak mi nemůže nic dát, doporučil mi rehabilitace. Nakonec jsem šla na oční, kde mi řekli, že o prázdninách tyto zákroky nedělají, tak budu muset počkat do září. Jedna lékařka se nade mnou ale nakonec slitovala a dala mi termín. Nerv nakonec povolil a já jsem se zase dávala dohromady. Můžu být ráda, že z toho nemám nějaké trvalejší následky.

PS: Takto mě vylepšila kamarádka, která za mnou po šestinedělí přijela na návštěvu. Jen mi nedošlo, že ještě musím jít se synem na rehabilitaci. No, rehabilitační sestra docela koukala :D.

jednooká

Líbil se Ti článek? Pojď za mnou do skupiny, kde se můžeš v bezpečném prostředí na cokoliv zeptat, dáváme si tipy, radíme si a pravidelně tam přidávám rozhovory na zajímavá témata týkající se rodičovství a dětí.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *