Ještě v relativně nedávných knihách o mateřství se o poporodní depresi nebo poporodním blues vůbec nepíše. Naopak tam najdeme spíše informace o tom, jak je žena po porodu obrovsky šťastná a téměř okamžitě své dítě neskonale miluje.
Naše tělo dostává od prvního dne těhotenství velmi zabrat. Nejenom, že vyrábí nového člověka, zároveň produkuje hormony, se kterými jsme se do té doby nesetkali. Měníme se fyzicky, ale hlavně psychicky. Během těhotenství se musíme přizpůsobit velkým hormonálním změnám a když už to vypadá, že jsme si mohly zvyknout, tak přichází porod a to je zase opět obrovsky náročná fyzická a psychická záležitost. A místo, abychom si potom všem konečně odpočinuly a srovnaly se, tak je tu ten malý drobeček, který je na nás úplně závislý. Pro nás je všechno nové, navíc máme bolesti, pokoušíme se kojit a zase přichází příval nových hormonů.
Některé maminky hned po porodu opravdu zažívají to opojné štěstí, o kterém jsem psala výše, bohužel to tak není vždy. Přibývá maminek, které zažívají tzv. poporodní blues a bohužel také poporodní depresi. Nedá se říci, proč to tak je. Jedna moje kamarádka mi řekla, že i když bylo dítě očekávané a těšila se, tak na to vlastně nebyla připravená. Psychika je opravdu velmi složitá a může na to mít vliv mnoho věcí, od těhotenství, aktuální rodinná, finanční situace, po naše dětství, duševních problémech v minulosti (například deprese) nebo užívání různých léků.
Projevy poporodní deprese
- Prvním hlavním příznakem je, že nejste šťastná, necítíte se být naplněná, neradujete se z přítomnosti miminka, činnosti okolo péče miminka sice většinou vykonáváte, ale ne z radosti, ale z povinnosti.
- Často se vám mění nálada, převažují negativní pocity, můžete často plakat a to bez zjevné příčiny.
- Většinou se naprosto odpojíte od své mateřské intuice, nevěříte si, máte pocit, že vše děláte špatně, že nejste dobrá matka. Připadáte si neschopná a pokud můžete, tak raději některé činnosti okolo dítěte necháváte na jiných.
- Přepadá vás panika, když například otci končí otcovská dovolená a vy se máte o dítě začít starat sama.
- Převažuje velká úzkost, neklid a nervozita. Máte stále pocit, že je něco špatně. Jakýkoliv negativní projev miminka (jeho pláč) považujete za své selhání.
- Někdy o dítě až přehnaně pečujete.
- Některé projevy jsou také fyzické – často v oblasti břicha a žaludku, jako je nechutenství a střevní potíže.
- a další.
K tomuto stavu přispívají další potíže, které ženu mohou po porodu trápit:
- Zejména to jsou různé bolesti po porodu, které maminky prožívají. Mohou to být bolesti v podbřišku při zavinování dělohy, bolesti hráze, jizvy po císařském řezu a různé další poranění, které při porodu mohly vzniknout.
- Další potíž, se kterou se čerstvé maminky potýkají, je velká únava a obrovský spánkový deficit.
Projevy mohou být opravdu různé a s různou intenzitou. V nějaké menší míře jsou tyto pocity běžné a zcela přirozené v reakci na novou situaci. Tomuto se říká poporodní blues a není to nic nebezpečného. Projevy by měly zpravidla odeznít do konce šestinedělí.
Pokud je žena připravena na to, že tento stav může nastat, tak je to lepší. Nemá tolik pocit viny, že by měla být přeci neskonale šťastná a ví, že je to dočasný stav, který brzy přejde.
Co pomáhá na poporodní depresi
V první řadě je třeba si uvědomit, že to není ostuda a počítat s tím, že něco podobného může přijít. Dále můžete těmto stavům předcházet a to tím, že budete dostatečně odpočívat a snažit se věnovat čas i sobě. V tomto nám může pomoci také aromaterapie. V klidu si sednout a do aromalampy si dát pár kapek pomeranče, růže, meduňky, santalu, jasmínu, grapefruitu a nebo třeba šalvěje (tyto pomáhají na poporodní deprese).
Také je důležité své pocity sdílet, nedusit je v sobě a povídat si. Zkrátka mluvit, mluvit a mluvit. Každá jsme originál a každá máme jiné subjektivní prožívání, proto se nikdy s nikým nesrovnávejte. Neříkejte si, že když to zvládla ona, tak musím já také. Na tohle jsem totiž dojela já. Navíc jsem o svých pocitech s nikým nemluvila, to byla chyba číslo dvě. Předpokládalo se, že bych měla být šťastná a já jsem nedokázala ostatním a vlastně ani sobě přiznat, že to tak není. Takže nedělejte stejnou chybu. Zkuste si popovídat s manželem, kamarádkou, maminkou, dulou, nebo prostě hoďte anonymní příspěvek někam do fb skupiny.
Pokud se situace nelepší, tak je totiž třeba vyhledat odborníka. V nejhorších případech totiž již žena vůbec není schopná se postarat o miminko a je nutná hospitalizace a psychoterapie.
Těhotenství, porod a následně mateřství je pro ženu velká zkouška její psychiky a nervů. Na udržení dobré psychické i fyzické kondice Ti také pomůže mých 50 + 1 tip, jak si na mateřské zachovat fyzické i psychické zdraví, které jsem pro Tebe vypracovala zdarma.