Miminko s maminkou po porodu

Ještě před porodem je důležité si ujasnit, jak chci, aby porod probíhal a taky kde. Dnes je možné napsat si tzv. porodní plán, který žena poté odevzdá v porodnici. Co se týká porodnic, tak je také více možností, i když někdy zkrátka na výběr moc není. V současné době začíná být velmi oblíbené rodit doma, v tomto případě ale doporučuji si opravdu vše promyslet a naplánovat. Mnoho těhotných žen také absolvuje předporodní kurz, aby byly o všem informované.

… Já jsem předporodní kurz neabsolvovala, byla těžká doba covidová a navíc jsem byla na rizikovém a měla jsem od doktora zakázané i krátké procházky. Tehdy jsem nad žádnými alternativami moc nepřemýšlela, prostě „si to odrodím a bude“. Již od počátku těhotenství mi tvrdlo břicho, hrozil mi předčasný porod, což se nakonec nekonalo. Doktor se později smál, že jsme se tak snažili ho udržet, až budu možná přenášet :-). Mám však poruchu srážlivosti krve, takže mě v nemocnici přenášet nechtěli nechat a dali mi rovnou termín nástupu a chtěli mi porod vyvolávat. Do toho se mi moc nechtělo, tak jsem hledala cesty, jak si porod vyvolat přírodní cestou.

Tento článek je poněkud delší, tak jsem pro lepší přehlednost přidala obsah.

Jak vyvolat porod

Den můžete začít dlouhou procházkou. Ideální je samozřejmě projít se v přírodě, pokud máte tuto možnost. Příroda vás vždy příjemně naladí a uvolní.

Pokud nejste po procházce příliš unavené, tak se vrhněte na úklid – doporučováno je zejména luxování a mytí oken. No přece nechcete toho drobečka přinést do zaprášeného bytu se špinavými okny :-).

Večer si po tom všem určitě zasloužíte krásnou teplou koupel. A náhodou je to také další rada na vyvolání porodu. K tomu si dejte skleničku červeného vína (také doporučeno). Byla docela sranda, jak na mě v krámu koukali, když jsem si to víno vybírala :-), samozřejmě pořád myslete na to, že jste těhotné, takže stačí sklenička. Ve vaně si udělejte masáž prsou a relaxujte.

Pro odvážné je zde ještě jedna rada a to je sex. Přiznám se, že do tohoto se mi opravdu nechtělo.

Další doporučené rady jsou například popíjení maliníkového čaje, pojídání lněného semínka a kořeněná jídla (s tímto to také nepřežeňte, kamarádka si po kořeněném jídle porod nejenom nevyvolala, ale navíc ji celou noc pálila žáha a nemohla spát).

Ohledně každé doporučené metody však buďte opatrné, všeho s mírou a pokud si nejste jistá, nebo máte nějaká omezení, tak se vždy poraďte se svým lékařem.

Začátek porodu

Porod začíná děložními stahy (kontrakce) nebo prasknutím plodové vody.

Kontrakce

Pokud vám porod začíná kontrakcemi, tak nejdřív zkuste zjistit, zda skutečně začíná porod a nebo se jedná pouze o tzv. poslíčky.

Nejlepší způsob, jak toto rozlišit je teplá koupel,

pokud se totiž jedná o poslíčky, tak kontrakce přestanou. Pokud se jedná o skutečný porod, tak se teplou koupelí rozjede. Při počínajících kontrakcí nemusíte hned do porodnice, porod může trvat několik hodin, takže je fajn alespoň začátek strávit v klidu doma.

Plodová voda

Odtok může být nečekaný, kdy Vám najednou odteče větší množství vody (to lze snadno rozpoznat), voda ale může odtékat postupně – to se pozná tak, že ucítíte nadměrné vlhko nebo může voda stékat po stehnech. Plodová voda je obvykle čirá, pokud je zbarvená do zelena nebo je s příměsí krve, tak to většinou značí nějaký problém.

Při odtoku plodové vody je nutné vždy jet okamžitě do nemocnice.

Ke konci těhotenství se může objevit masivnější výtok, nebo může mít žena problémy s únikem moči, což je způsobeno tím, že hlavička dítěte tlačí na močový měchýř. Obojí je v pořádku a normální. Ale někdy je velmi obtížné toto odlišit od odtoku plodové vody, ale pokud si nejste jistá, tak je lepší se raději nechat prohlédnout lékařem. Z tohoto důvodu se také doporučuje, aby maminky nosily tzv. slipovou vložku a tu vzaly sebou do porodnice na vyšetření.

Kdy jet do porodnice

  • v případě, že Vám odteče plodová voda nebo pokud máte na odtok vody podezření,
  • pokud máte kontrakce pravidelné po 5 minutách, ale klidně dříve, záleží, jak rychle se to stupňuje, nebo můžete mít kontrakce nepravidelné (u téhle rady se vždy řiďte vaším instinktem, určitě nečekejte za každou cenu doma, protože ještě nemáte kontrakce po 5 minutách, i když máte blbý pocit a nejraději už byste byla na cestě),
  • pokud je nějaká výrazná změna v pohybech miminka – cítíte pohyby málo nebo vůbec nebo jsou naopak neobvykle intenzivní, nebo bolestivé,
  • krvácení – může se objevit špinění po vyšetření nebo pohlavním styku, ale pokud krvácíte jasně červenou krví, tak byste měla jet okamžitě do nemocnice,
  • když cítíte tlak na konečník – který má charakter jako při velké zácpě,
  • pokud se vám stane úraz, pád na břicho.

Na mě to přišlo asi ve dvě v noci, kdy mě probudily počínající kontrakce. Nejdřív to bylo slabé, nevěděla jsem, zda to nejsou poslíčci. Už se mi to dříve jednou stalo, tak jsem si udělala dle doporučení teplou koupel a porod se mi rozjel. Chtěla jsem být ještě doma, ale nedokázala jsem spočítat po kolika minutách mám kontrakce, přišlo mi to nějak pořád, tak jsme jeli.

Po příjezdu do porodnice

Po příjezdu do porodnice personál provede vstupní vyšetření a vyhodnotí, v jaké fázi je porod. Podle toho rozhodnou o vašem umístění buď na „tzv. hekárnu“ nebo na standardní pokoj (to bývá v rané fázi porodu).

Průběh vlastního porodu je tradičně členěn do několika fází – porodní doby.

Porodní doby

První doba porodní

Je také nazývána jako doba otevírací. Je to nejdelší část porodu, v této fázi se postupně otevírají porodní cesty, aby mohlo miminko projít rodidly. Obecně známe z televize, že žena je otevřená na 5 cm atd. Může to trvat i několik hodin, proto je důležité mimo kontrakce hodně odpočívat, využívat různé polohy, které nám uleví, používat gymnastický míč, koupel, nechat se masírovat a hlavně pořádně dýchat.

Při kontrakci určitě nezadržujte vzduch,

naopak ji prodýchávejte. Dýchejte do břicha, hluboký nádech, na chvíli zadržet vzduch a výdech.

Cílem této doby je, abyste se otevřela na 10 cm nebo-li 10 prstů.

Příprava na porod

Pokud vše probíhá, jak má, tak vás dále čeká příprava. Konkrétně se jedná o oholení zevních rodidel (je to z důvodu možného nástřihu hráze) a také vyprázdnění konečníku tzv. klystýr. Žádná z těchto procedur není povinná a můžete to odmítnout. Já osobně jsem byla již oholená z domova (to doporučuji, protože oholit se bez újmy na intimních místech s tím břichem jde buď se zrcátkem nebo s pomocí partnera). Klystýr jsem neodmítla, nedokázala jsem si představit, že bych kromě dítěte na sále vytlačila ještě něco dalšího, ale samozřejmě je to na vás. Personál je na toto zvyklý, někdy totiž není ani čas a pokud porod probíhá rychle, tak se klystýr ani nedělá. Je také třeba počítat s tím, že tato procedura většinou celý proces urychlí, u mě to tak opravdu bylo.

Odtok plodové vody

V této fázi také dochází k odtoku plodové vody (pokud k němu nedošlo již dříve), pokud ne, tak vám může být navrhnuto, že sestra plodovou vodu píchne. Mě ji pravděpodobně píchla, ani nevím, jen si pamatuji, že se mě na to ptala a já jsem jí řekla, že mi je to úplně jedno.

Tišící prostředky na bolest

Jak už jsem zmínila, tak se jedná o nejdelší fázi a je potřeba, aby budoucí maminka co nejvíce odpočívala a připravovala se na další fázi. Z tohoto důvodu vám mohou být nabídnuty tišící prostředky na bolest – nejčastěji epidurální analgezie. Mě ani nic nenabídli, ale já jsem již před porodem věděla, že epidurál opravdu nechci. Samozřejmě je to opět na vás. Kamarádka si ho nechala píchnout a byla nadšená. Ono se to většinou doporučuje, když se porod táhne více hodin, aby si žena mohla trochu odpočinout mezi kontrakcemi.

Jídlo a pití

Co se týká jídla, tak to většinou personál nedovoluje. Pití pouze v omezeném množství. Na tomto se domluvte s personálem v konkrétní porodnici. Já jsem toho moc nestihla, pamatuji si, že když jsem si balila věci ze standardního pokoje při přesunu na porodní sál, tak jsem si do tašky hodila pytlík kyselých žížalek (v těhotenství mi hrozně chutnaly) a sestra se na mě tak pobaveně podívala a sdělila, že toto opravdu potřebovat nebudu.

Tlačte

Tato fáze končí, když hlavička dítěte začne sestupovat k rodidlům, maminka začne pociťovat silný tlak na konečník.

Já byla po přijetí otevřená asi na dva centimetry, řekli, že to potrvá a poslali manžela domů, mě přestěhovali na pokoj, ale za chvíli už jsem byla na čtyři centimetry, takže mě zase přestěhovali zpátky. Řekli mi, ať manžel tak za hodinu přijede, že nemusí chvátat, ještě mě čekala předporodní vyšetření jako klystýr apod. Mnoha ženám je to velmi nepříjemné, ale mě to tolik nevadilo, problém byl vydržet sedět na záchodě s těmi kontrakcemi. Poté mě čekalo další vyšetření, při kterém mi píchli plodovou vodu, tedy myslím, v této době už jsem měla vše v mlze. Pak přišla doktorka a najednou: „Vidím hlavičku, tlačte!“.

Druhá doba porodní

Nyní (tzv. vypuzovací) nastává konečně ten pravý porod, který si představujeme.

Konečným výsledkem je narozené miminko.

V této fázi budete vyzvány k tlačení. Tlačit budete pouze v kontrakci a mimo kontrakci „odpočívat“. Důležité je se na začátku opravdu hluboce nadechnout do břicha a pak dlouze tlačit do konečníku, jako když máte zácpu. Dobré je se trochu stočit jakoby do klubíčka a přitlačit bradu na hrudník. Po 10 až 15 sekundách vydechnout a proces opakovat po dobu trvání kontrakce. Také je třeba mít při tlačení zavřené oči, kvůli tlaku by totiž mohly v oku popraskat žilky.

Je hodně důležité spolupracovat s porodníkem, protože ten ví, zda je třeba nyní zatlačit hodně nebo méně, můžete tím předejít poranění miminka.

Nástřih hráze

Když se začne hlavička objevovat v poševním vchodu, tak se při tom napíná hráz. Bohužel často dochází k nástřihu hráze, ten porodník provádí při kontrakci, obvykle v této fázi není nastřihnutí vůbec cítit.

Pokud porod probíhal dobře, tak po narození miminka se čeká, až dotepe pupečník. Až poté se teprve přestřihne. To je také důvod, proč miminko hned nepláče, takže se neděste jako já.

Uvádí se, že maximální doba této fáze je hodinu, ale bývá zpravidla kratší. U mě to bylo asi 10 nebo 15 minut.

Když doktorka řekla: „Tlačte“, ani jsem nepřemýšlela nad tím, že to manžel nestihl. Tlačila jsem však špatně, nešlo mi to a už to trvalo dlouho a nic se nedělo. Na doktorce již byla znát nervozita, zaslechla jsem, jak říká, že už musí ven.. Pak už jen vím, že vzala nůžky a Kája byl venku, hned neplakal, vyděsilo mě to, ale lékaři mě ujistili, že ještě tepe pupeční šňůra, pak se rozplakal, vše bylo v pořádku. Těsně poté také dorazil můj manžel.

Třetí doba porodní

Zde vás čeká ještě jeden porod, ale nelekejte se, cílem je porodit placentu a to zvládnete raz dva. Personál vám řekne, kdy máte zatlačit, nebolí to, ani to není namáhavé. Placenta by měla být řádně zkontrolována, aby vám v děloze nezůstaly její zbytky – ty by později způsobily velké problémy. Poté vás zkontrolují a zjistí případné poranění. Před šitím vám píchnou umrtvovací injekci a pustí se do šití. Nemusíte se bát případného vyndavání stehů, používají takové stehy, které se buď sami vstřebají nebo vypadají. Pokud vás šijí delší dobu, tak si požádejte o další znecitlivující injekci – to jsem neudělala, ani nevěděla, že můžu, až můj gynekolog mne na to poté upozornil.

Čtvrtá doba porodní

Toto je nejkrásnější část porodu, kdy máte zhruba dvě hodiny, při kterých můžete odpočívat (pokud vás tedy nešijí) a užívat si přítomnost miminka. Po tuto dobu s vámi může být i doprovod a tuto vzácnou chvilku strávit s vámi a miminkem. Poté jste i s miminkem převezena na oddělení šestinedělí, případně neonatologie (při předčasném porodu).

Byla to krásná chvilka, kterou mi kazilo to blbé zašívání. Chvilkami jsem se cukala bolestí a pomalu se bála, že mi Kája spadne. Po půl hodině jsem se s trochou nadějí v hlase zeptala, jak dlouho to ještě bude trvat a ona na to: „No, nooo…“. Tak to mi bylo jasný, že to bude ještě dlouhý. Trvalo to asi hodinu.

Apgar skóre

To je jednoduše bodová stupnice, která zhodnotí stav vašeho děťátka bezprostředně po porodu. Hodnotí se ozvy srdce (počet srdečních tepů), dýchání, tonus – napětí svalů, reakce na podráždění – při odsávání a barva kůže. Každá věc se hodnotí 0 – 2 body.

  • 8 – 10 bodů: znamená, že je novorozenec zdravý a bez obtíží
  • 5 – 7 bodů: toto signalizuje určité problémy (například s dýcháním) – většinou se jedná o přechodnou obtíže, které jsou řešitelné, miminko je ale více hlídáno a monitorováno, případně umístěno do inkubátoru
  • méně než 5 bodů: takové miminko má problémy se základními životními funkcemi a je třeba zásah lékařů.

Otec u porodu

Dnes je moderní, že bývá otec u porodu. Oba rodiče by si ale měli dobře promyslet, zda to opravdu chtějí a pokud si to přeje jen jeden z partnerů (častěji budoucí matka si přeje mít u sebe svého partnera), tak bychom ale na partnera neměli tlačit, někdo na to opravdu nemá a tím, že u porodu nebude neznamená, že si s miminkem nevybuduje kvalitní vztah – viz můj zážitek z porodu. Jsme ženy a jsme silné – porod zvládneme i bez partnera. Navíc, kdo říká, že u porodu musí být pouze otec dítěte. V dnešní době (pokud nejsou zrovna covidová opatření) je možné mít u porodu třeba svoji maminku, sestru, kamarádku nebo dulu. Prostě jde o to, abyste se vy cítila příjemně a komfortně.

Další osoba u porodu vám může přinést výhody

Pomůže vám tlumočit a propagovat vaše přání nemocničnímu personálu, pokud byste nebyla zrovna schopná komunikace.

  • Nebudete se cítit sama, bude mít rozptýlení.
  • Může vás masírovat, pomáhat ulevovat od bolesti.
  • Může rychle zavolat personál v případě problému.
  • Po narození může pořídit foto miminka s maminkou.
  • A mnoho dalšího.

Jsi těhotná a cítíš se zavalená všemi nabídkami ohledně výbavičky pro dítě?
Nevíš, co vše bys měla mít doma připravené pro miminko?
Nevíš, co ty budeš po porodu nejvíce potřebovat?
Už nic nehledej a stáhni si ZDARMA můj e-book VÝBAVA PRO MIMINKO A MAMINKU.

Zdroje informací o porodu a porodních dobách jsem čerpala z vlastní zkušenosti a dále z knihy Čekáme děťátko (GREGORA, M., VELEMÍNSKÝ, M. ML. Čekáme děťátko. 2. aktualizované vydání. Praha: Grada Publishing, a. s., 2013. ISBN 978-80-247-3781-2.) a Velká kniha o mateřství (BEHINOVÁ, M., KAISEROVÁ, K., KARGER, P. Velká kniha o mateřství. 2. vydání. Praha: Mladá fronta a. s., 2007. ISBN 978-80204-1749-7).

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *