oplodneni

Je mnoho párů, které se pokouší mít miminko a ačkoliv jsou oba zdraví, tak se jim to nedaří. Příčin může být více, ale v dnešní době jsou to hlavně dvě.

Proč se tedy nedaří otěhotnět

Hormonální antikoncepce

Jednou s častých příčin je dlouholeté užívání hormonální antikoncepce. Když žena (nebo dívka) začne brát HA, tak se její cykličnost zastaví, ona si myslí, že cyklus má, protože menstruuje, ale není tomu tak, je to uměle navozený stav. Takto bere HA několik let (i desítek let) a pak se rozhodne, že chce mít miminko, HA vysadí a ono se nic neděje. Na tohle je jediná rada a to počkat. Musí dát opravdu svému tělu čas, aby se srovnalo. I já jsem dlouho brala HA, když jsem přestala, tak ještě minimálně půl roku trvalo, než se mé tělo očistilo a než přestaly hormony z prášků působit.

Stres

Mnoho lidí žije v trvalém stresu, stresujeme se již od rána, když nám zvoní budík, pak jdeme do práce, kde nás naštve šéf nebo kolega, pak rychle na nákup, uvařit, uklidit atd. A kde je nějaká radost. Spoustu lidí také nedělá to, co je opravdu baví a svoji práci berou jako nutné zlo. V tomto rozpoložení se těžko tělo dokáže uvolnit a příjemně naladit.

A jak tedy přijít do jiného stavu?

1. Uvolněte se

Je moc důležité v tomto procesu tzv. netlačit na pilu, dát tomu svůj čas. Zaměřte se na své koníčky, sportujte, odpočívejte, choďte do přírody, jeďte na výlet, radujte se ze života, zrelaxujte se na masáži. Mnoho párům pomohlo odjet na dovolenou, kde na to tolik nemysleli a opravdu se uvolnili. Znám pár, který se již nějakou dobu pokoušel o miminko, oba byli zdraví, ale zkrátka se jim nedařilo. Rozhodli se tedy pro umělé oplodnění. Budoucí maminka se na tento proces začala fyzicky i psychicky chystat a v den, kdy si domluvila termín, kdy mělo dojít k umělému oplodnění, zároveň zjistila, že je těhotná.

2. VYČIŠTĚTE SI ORGANISMUS

Čas před otěhotněním můžete využít tak, že třeba své tělo očistíte od škodlivin (kouření, pití, nezdravá strava atd.). Dejte si detox, dopřejte svému tělu vitamíny, které potřebuje (začněte brát kyselinu listovou).

3. Sledujte své tělo – cykličnost

Celému procesu může pomoci sledovat svoji cykličnost, když totiž budete vnímat své tělo, tak i lépe poznáte, kdy je nejlepší čas své dítě počít. Sledování svého cyklu je nejsnazší začít od menstruace (dobře se to pozná ;-)), tomuto období se také říká zima, chceme se nejraději někam zachumlat a schovat. Měly bychom v tomto období zpomalit, protože se cítíme hodně unavené, je třeba tedy odpočívat. Často dochází k hodnocení uplynulého měsíce (toto hodnocení je objektivní), jsme napojené na sebe, jsme více intuitivní, míváme vhledy. Čistíme se nejenom fyzicky, ale také psychicky. Nejde nám akce, dynamika, plánování. Nevadí, že jsme v tomto období toho moc nestihly, protože to doženeme v dalším. Jaro je dynamické, jsme akční, doháníme resty, plánujeme, učíme se novým věcem, potřebujeme dělat zajímavé činnosti, jsme zaměřeny na výkon a cíl. Já tuto fázi využívám k reorganizaci domácnosti, dobře se mi například třídí šatník a plánují změny. V této fázi nemám problém něco vyhodit (jsem jinak hrozný hraboš, pořád si říkám, že se mi to a tamto ještě může hodit). Můžeme v této fázi motivovat ostatní, ale chybí nám empatie, nejde nám týmová práce, může se objevit i sobeckost. Přibližně v polovině cyklu nastává léto, tehdy jsme zaměřeny na vztahy a na rodinu, opečováváme, jsme komunikativní, jdou nám porady a týmová práce, hodně telefonujeme s přáteli. Některé ženy to s tou péčí až přehánějí, v tomto období také není čas ani chuť na úklid. Právě v tomto období také nastává ovulace, máme větší chuť na intimitu a cítíme se více přitažlivé. Další fáze je také celkem snadno rozpoznatelná, je nazývána jako PMS, ale když jsme u ročního období, tak spíše podzim. V této fázi jsme hodně emotivní a kritické, jedná se o přehnanou kritiku, není objektivní. Moc se mi líbilo vysvětlení jednoho muže, který řekl, že žena je vlastně na muže naštvaná, jelikož v předchozím období nedošlo k oplodnění vajíčka, tudíž muž nesplnil svoji funkci, a proto mu to nyní dává tzv. sežrat. V této fázi hodnotíme, zda má něco smysl, ale nedoporučuje se dělat v tomto období zásadní rozhodnutí nebo unáhlené závěry, protože může být ovlivněnou tou přehnanou kritikou. Zkuste si ponechat trochu nadhledu, říci si, že je to jen fáze a nebrat si věci tak osobně. Dělejte si častější pauzy, pravidelně jezte a odpočívejte. Mnoho žen toto období nenávidí, ale jiné ho mají naopak rády, ne nadarmo se této fázi také říká čarodějka. Jsme totiž velmi kreativní, napadají nás mimořádné nápady. Mnoho umělkyň toho právě využívá k tvorbě.

Pokud budete sledovat svůj cyklus, budete více vnímavější ke svému tělu a tím také snadněji poznáte ovulaci. Sledování svého cyklu však pomůže ženám ve více věcech než jen v otěhotnění. Zlepší se vám PMS a také samotná menstruace.

Koho toto zaujalo, tak cykličnosti se více věnuje moje oblíbenkyně Dana Sofie Šlancarová na svém webu cyklická žena.

Ovulace

Obecně se uvádí, že žena má ovulaci v polovině cyklu (14. dne po menstruaci), jenže každá žena má cyklus jiný a i kdyby měla žena 28 denní cyklus, tak to neznamená, že její ovulace přijde přesně dle toho, jak uvádí tabulky. Samozřejmě lze také použít ovulační test, v tomto případě bych doporučila pořídit ten opakovací, protože pokud se fakt netrefíte do ovulace, tak si můžete dělat jednorázový test každý den do nekonečna. Ovulace je sice pouze jeden den a k oplodnění vajíčka dochází maximálně 24 hodin po uvolnění, ale dobrá zpráva je, že spermie mají životnost 3 – 5 dní. Nemusíme se tedy trefit přímo do ovulace.

Můžeme dále sledovat bazální teplotu, nejedná se o klasickou teplotu měřenou v podpaží. Tato teplota se měří v pochvě, měla by se měřit každý den ve stejnou hodinu a v leže ihned po probuzení. Údaje byste si měly zaznamenávat a pokud to budete dělat poctivě, tak zjistíte, že v polovině cyklu náhle stoupne teplota asi o 3 až 5 desetin stupně. Takto to zůstane až do menstruace. Tato metoda mi přijde docela náročná, navíc ji mohou ovlivňovat například nemoci.

Také se dá sledovat poševní hlen. V době ovulace se stává výtok řidší a jakoby se táhne.

Některé ženy v době ovulace slabě krvácí nebo mají bolesti v podbříšku. Žena si v tomto období také připadá přitažlivější, má více citlivá prsa a zlepší se jí čich.

Na závěr mám ještě bonusové tři rady od mého manžela. Když si přečetl název tohoto článku, tak mi řekl, že je to jednoduché: „Milovat se“, „milovat se“ a „milovat se“. On to tedy řekl mnohem sprostěji :-), ale v něčem má pravdu (samozřejmě je jasný, že je potřeba milovat se, ale tak to nemyslím). My ženy někdy fakt moc přemýšlíme a nedokážeme vypnout, uvolnit se. Na tohle téma znám moc krásné a vtipné video (kvalita videa není nic moc, ale to není podstatné).

Mužský vs. ženský mozek

Líbil se Ti článek? Pojď za mnou do skupiny, kde se můžeš v bezpečném prostředí na cokoliv zeptat, dáváme si tipy, radíme si a pravidelně tam přidávám rozhovory na zajímavá témata týkající se rodičovství a dětí.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *