Žena kojí své dítě

Kojení je jedna z nejpřirozenějších lidských činností. Narozené dítě toho mnoho neumí a nezná, ale rodí se se sacím reflexem, je tedy schopné hned od narození sát mléko z matčina prsu. Těhotné ženě se tvoří mléko již v těhotenství, měla by být tedy okamžitě připravená svému novorozeňátku poskytnout mléko.

Tak kde je tedy problém? 🙂

Kojení jako vysoká matematika

Ačkoliv jsou miminko i maminka fyziologicky už od přírody připravení, tak stejně mnoha maminkám kojení nejde a spoustu dětí končí na umělém mléce. Neříkám, že je to špatně, ale osobně neznám žádnou maminku, která již od začátku řekla, že kojit nebude a o kojení se ani nepokoušela.

…I já jsem chtěla své miminko kojit, představovala jsem si to moc pěkně, nejsem žádná exibicionistka, ale říkala jsem si, že když si někam zalezu, tak budu schopná své dítě nakrmit prakticky kdekoliv, to jsem ale nevěděla, jaká je kojení vysoká matematika. Určitě je mnoho maminek, které s tím samozřejmě problémy vůbec nemají a jde jim to samo, ale to tedy u mě neplatilo, navíc jsem zjistila, že takových jako já je hodně a pohybují se kolem mě. Už třeba i v rodině, sestra nekojila ani jednoho svého chlapce a zjistila jsem, že mamka mne ani sestru také dlouho nekojila, nešlo jí to, tak to vzdala. Mě ale řekly obě, že mi to půjde, protože mám malá prsa – fakt dík :-). O velikosti ani tvaru prsou to není, to už samozřejmě vím. Ale zpátky na začátek, některým maminkách se spustí mléko brzy, mě fakt ne, v porodnici jsem nechávala Káju u prsa, jak dlouho chtěl, což mi bylo poté od sester řečeno, že to tak nemám dělat, mám ho prý nechat 10 minut u jednoho, 10 minut u druhého a pak případně dokrmit, také mám dítě krmit po třech hodinách. S těmito poznatky a příkrmem jsem odcházela z porodnice. S nadšením a odhodláním, že vše zvládnu, že nebudu používat dudlíka ani flaštičky, jsem si hned koupila mrak injekčních stříkaček, kterými jsem malého dokrmovala. V lékárně při nákupu takového množství dost koukali 🙂 (mimochodem mám jich ještě doma dost, kdyby měl někdo zájem :D). Mléko se mi spustilo asi po týdnu, do té doby jsem při kojení měla vždy bolesti – jako kontrakce. To mi nikdo dopředu neřekl, že budu mít kontrakce ještě po porodu! Ale je to normální, to se děloha zaceluje a proto to tak bolí. Když se mi spustilo mléko, tak jsem měla velkou radost, tím jsem si myslela, že mám vyhráno, ale můj boj teprve začínal…

Mýty o kojení

Některé mýty jsem již nakousla. Je smutné, že to stále ještě ve společnosti obecně panuje a i v porodnici vám sestry mnoho takovýchto rad dají.

  • Dávat dítěti nějaký časový limit – tohle často slyšíte již v porodnici, ale každé dítě je jiné a ačkoliv tráví u prsa třeba hodinu, tak to ani nemusí znamenat, že něco pije, třeba jen dudlá a maminka může mít potom pocit, že má málo mléka a zbytečně dokrmuje.
  • Musí se dodržovat tříhodinové intervaly mezi krmením – dítě by se mělo kojit tzv. na požádání. Každé miminko je jiné a některé zkrátka potřebuje papat častěji.
  • Některé ženy nemohou kojit kvůli velikosti nebo tvaru bradavek – každá žena může kojit a to s jakýmikoliv prsy.
  • Dítě musíme vždy nechat odříhnout – odříhnutí je samozřejmě velmi důležité, ale jsou děti, které to zkrátka nepotřebují a pokud vám miminko u kojení usne, tak ho nechte spinkat. Tohle jsem také řešila a byly doby, kdy jsem chudáka malého už spícího dávala na rameno, za což mi samozřejmě nepoděkoval. Chápu, že je potom obava s ublinknutí, ale to se dá řešit polohou na bok, natočením hlavičky nebo mírným náklonem postýlky.
  • Před kojením je nutné dítě přebalit – to je další věc, kterou mi radily sestry v porodnici, ale já jsem pak doma zjistila, že je to hloupost. Za prvé jsem tím častokrát své dítě naštvala a on se pak nechtěl přisát a za druhé se u kojení miminko většinou vyprázdní a to potom přebalujete stejně znovu. Dobré je si potom zajet svůj rytmus. Já jsem to třeba později řešila tak, že jsem nakojila z jednoho prsu. Přebalila (to ho trochu i naštvalo a probudilo, což jsem chtěla, protože by jinak usnul a za chvíli by se zase probudil hladový). A pak nakojila z druhého prsu a u toho již krásně usnul (tedy pokud se nevyprázdnil, to jsem pak přebalovala zase :-)).

Jak tedy správně kojit

Kojení by nemělo bolet a mělo by vám u toho být příjemně a pohodlně. Našla jsem pěkné video, kde je ukázáno, jak dítě správně přiložit k prsu – Kojení – Jak správně přiložit dítě k prsu.

Kojení – jak správně přiložit dítě k prsu

Kojící polohy

Existuje více kojících poloh, některé jsou vhodnější při porodu císařským řezem, jiné při nástřihu. Samozřejmě si časem každá maminka najde tu svoji vhodnou polohu, která bude vyhovovat mamince i miminku. Níže dávám pěkné video, kde jsou kojící polohy ukázány – KOJENÍ – správné polohy při kojení.

Kojení – správné polohy při kojení

… Já jsem od začátku kojila v leže (byla jsem šitá). Při kojení jsme se potýkali s různými problémy jako nedostatek mléka, bojkot atd. Takže jsem nakonec zůstala u pozice v leže, ta nám vyhovovala nejlépe. Což ale dost omezovalo moji možnost návštěv. Asi nepřijdete ke kámošce a neřeknete: „jé můj mladej má hlad, kde máš ložnici? Jo a on si u toho občas rád spinkne, takže za hoďku čau. To kafe mi uděláš pak.“ :-). Ale víte co, pokud to máte podobně, berte to, jak to je, tahle doba fakt rychle uteče, za chvíli už jsem kojení venku vůbec nepotřebovala, začaly příkrmy a svačinky a kojila jsem už jen na spánek a v noci. A když jsme byli třeba na výletě a neuspávala jsem ho přes den doma v posteli, tak mu to vůbec nevadilo… Naopak to později byla docela výhoda, protože se mi prcek aspoň nesápal do výstřihu. Byl zvyklý, že se kojí v posteli.

Jak poznat, že dítě pije

Jak tedy odlišit, zda miminko pije, a nebo si jen dělá z maminky dudlíka? Důležité je sledovat bradičku, když se hýbe jen drobně, tak miminko dudlá. Pije, když se bradička hýbe pomalu a dlouze. Také koukněte na spánky a ušní boltce, které se hýbají a slyšíte zvuk polykání.

A pokud miminko nepije, tak záleží na vás, zda ho necháte. A když už se někdy přece jenom budete chtít vysvobodit, tak miminku opatrně vložte malíček do koutku úst (hlavně mějte ostříhané nehty, abyste děťátko neporanili), tím se povolí tlak a pak můžete bradavku bezpečně vytáhnout. Rozhodně bradavku netahejte miminku z úst. Mohla byste si ji poranit.

Líbil se Ti článek? Pojď za mnou do skupiny, kde se můžeš v bezpečném prostředí na cokoliv zeptat, dáváme si tipy, radíme si a pravidelně tam přidávám rozhovory na zajímavá témata týkající se rodičovství a dětí.

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *