Zvýšení laktace a dokrmování
Hodně maminek zpočátku kojení řeší, jak zvýšit laktaci. Na to se dá najít také mnoho způsobů a návodů. Jako například:
- homeopatika,
- kojící čaje,
- melta, caro,
- červené víno,
- masáže prsou a nahřívání,
- kojení tělo na tělo,
- společné koupání,
- nošení v šátku,
- kojit dle potřeby dítěte tzv. na požádání (tady se to často rozchází s doporučením z porodnice, kde mnohým maminkám doporučují tříhodinové intervaly),
- kojit, jak dlouho si miminko žádá (v porodnici často doporučují 10 nebo 15 minut jedno prso, pak 10 nebo 15 minut druhé prso a dokrmit),
- střídat prsa i vícekrát během jednoho kojení,
- odsávání (mnoho zdrojů však uvádí, že odsávání není potřeba, vlastně stejně jako dokrmování),
- v neposlední řadě je důležité klidné prostředí, dobrá pohoda maminky a odpočinek.
…Tento problém jsem řešila i já. Bylo to velmi náročné období. Kája měl novorozeneckou žloutenku, což není nic hrozného, ale měl by více a pravidelně jíst, také je dobré ho vystavovat slunečním paprskům. Dodržovali jsme tedy tří hodinové intervaly krmení (dle doporučení z porodnice) a to i v noci, kdy by Kája jinak spal déle, tak jsem ho budila. Krmení mi vycházelo zhruba na dvě hodiny čistého času. Hodinku i více cucal prso, pak ještě dokrmování, to jsme dělali přes stříkačku, jak mě naučili v porodnici, nechtěla jsem si totiž kazit kojení. Teď už vím, že jsem se na to měla vyprdnout, ale já měla pořád pocit, že má hlad, on po krmení plakal, ale asi to bylo bříško a my ho ještě nacpali umělým mlékem. Pak přebalit, odříhnout a uspávat…a když do toho ještě po krmení delší dobu plakal, tak se kolikrát proplakal do dalšího krmení. Hodně jsem řešila, zda pak zase krmit, když se mají dodržovat tříhodinové intervaly od předchozího krmení. Doktorka mi řekla, že je to počítáno od začátku krmení, to ale platí případě umělého mléka, které je pro dítě hůře stravitelné než mateřské mléko. Co se týká kojení, tak zde žádné intervaly neplatí. Každopádně když se všechny tyto časy sečetly, tak nám jedno krmení vyšlo na ty dvě až tři hodiny čistého času a do toho ještě dostaňte nějakou vaši hygienu, jídlo a nedej bože spánek. Tohle se nedalo, proto jsme museli začít ten čas krátit, zavedli jsme flašku (koupili jsme od značky Avent, nekazí prý kojení, je to větší práce pro dítě z ní pít), také jsme začali dávat dudlíka :-(. Mé ideální představy se začaly hroutit. Nicméně čas se sice pomalu, ale jistě začal zlepšovat, vypadlo to, že je vše na dobré cestě. Nyní už vím, že jsem to neměla tak řešit a prostě kojit, kojit a kojit. Protože hlavní ukazatel nízkého příjmu mléka je, když dítě nepřibývá na váze, s čímž Kája rozhodně problém neměl. Po šestinedělí jsme ho tak vykrmili, že se tomu doktorka smála a když jsem jí říkala, že mám problém s kojením, tak mi na to řekla, že on určitě nestrádá…
Potřebujete vůbec zvýšit laktaci?
- Prvním ukazatelem, zda potřebujete zvýšit laktaci je tedy, když dítě nepřibývá na váze.
- Dalším ukazatelem je, zda máte nebo nemáte plná (nalitá) prsa, to opravdu je poznat, takhle velká prsa jsem do té doby nikdy neměla :-), také se mi samo spouštělo mléko v reakci na synův pláč. Při kojení mi odkapávalo mléko z druhého prsu, to je také ukazatel, že je vše v pořádku.
- Důležité je sledovat, zda miminko opravdu polyká a pije, to poznáte, když se mu podíváte na ouška, která se hýbou, také se mu hýbou spánky a je slyšet zvuk polykání, sledovat můžete i bradičku, když se jen lehce „tetelí“, tak miminko jen dudlá, není to sání.
- Hlavní je spokojenost dítěte při kojení a po něm (ovšem neplést si hlad s prdíky). Dítě, které strádá bývá apatické, méně aktivní a na krmení již se ani neprobouzí. Nespokojenost dítěte u prsu však může znamenat také bojkot nebo růstový spurt. Později zoubky, kdy dítě (hlavně v noci) častěji pije a je nespokojené a plačtivé.
Maminky často řeší, že nejsou schopné odstříkat odsávačkou málo nebo žádné mléko a z tohoto důvodu usuzují, že nemají mléka dostatek a potřebují navýšit laktaci.
Množství odstříkaného mléka není ukazatel toho, kolik máte mléka.
Je totiž velký rozdíl, když kojíte (mléko se tvoří přímo při kojení) a když odstříkáváte (to je fajn, když máte nalitá prsa, dítě zrovna nemá hlad nebo z nějakého důvodu prostě nemůžete kojit a potřebujete si „ulevit“). Kdy byste tedy měly zpozornět a obávat se o laktaci je, když miminko nepřibývá na váze, to je poté zapotřebí vše konzultovat s pediatrem a dále je fajn to řešit s laktační poradkyní, která pomůže tomu, abyste o mléko a následně o kojení nepřišla úplně.
Maminky si také často myslí, že mají málo mléka, když se jejich děti budí častěji nebo krátce po předchozím kojení. Nenechte se zmást, kojené děti se hold budí častěji (není to tak vždy), protože mateřské mléko se lépe a rychleji tráví, to je také důvod, proč některá miminka málo kakají.
Kojené děti méně často vylučují stolici
…My to řešili, Kája drží rekord 21 dní! Ano 21 dní neměl stolici, už jsme z toho byli fakt nervózní a vše jsme samozřejmě konzultovali s lékařkou. V tomto jsou hlavní ukazatelé, zda má dítě tvrdé bříško (to je problém) a množství počůraných plen (pokud je málo, tak problém). To jsme takhle jeli k rodičům a Kája se tam pokadil (to bylo asi po 14 dnech), my s manželem tam slavili a naši na nás koukali jako na blázny, že dítě udělalo bobek :-). Další vtipná příhoda se nám stala, když se Kája pokadil v autě (on když to měl takto po dlouhé době, tak to byla pak fakt nálož), takže já ho přebalovala na zadní sedačce, on řval, zima mu byla, já byla celá od ho*en. Naštěstí manžel zastavil u nějaké strouhy nebo stoky, co já vím, ale každopádně jsem se v tom pak umyla 🙂 …
Laktace se časem ustálí
Také se nenechte zmást, že vaše prsa časem již nejsou tak plná jako na začátku, laktace se ustálí, ale neznamená to, že nemáte mléko. Prsa se totiž přizpůsobí poptávce,
jaká je poptávka od dítěte, taková bude nabídka prsou.
Bojkot kojení
Bojkot se u dítěte projeví nejčastěji mezi 3. a 4. měsícem věku. Je to však velmi individuální, může nastat dříve, později nebo samozřejmě vůbec. U mnoha dětí přijde až v roce, maminky si to často pletou se samo odstavem a přestávají kojit, ale jedná se o bojkot. O samo odstavu se může mluvit až okolo třetího roku.
Důvod bojkotu je jednoduše řečeno lenost dítěte,
tok mléka se ustálil a dítě se musí více snažit a je zkrátka líné, tak na to reaguje nespokojeností a tím, že mléko odmítá úplně. Pokud je dítě přikrmováno flaškou, tak si dá raději flašku, protože je to pro něj snadnější. Marně mu můžete vysvětlovat, že kojení je pro něj perspektivnější :-).
Příčiny bojkotu
Příčin bojkotu může být více, mnoha maminkám poklesne laktace, když se jim obnoví menstruace, jsou znovu těhotné nebo začaly brát antikoncepci. Dále to může být příliš rychlé zavedení příkrmů nebo špatné přisátí dítěte (zpočátku, když bylo mléka dostatek to nevadilo, ale později se to projeví). Také se často uvádí příčina, že jsou dodržovány tzv. tříhodinové intervaly kojení, dítě by totiž mělo být kojeno na požádání a mělo by se kojit, jak dlouho je potřeba (častokrát můžete slyšet radu – koj 15 minut z jednoho, 15 minut z druhého a pak dej příkrm). Časté další důvodu jsou také používání dudlíku nebo flašky. Jedním z důvodů je i používání zavinovaček, dítě se pak uměle přehřívá a nevzbudí se na krmení, tím se kojení opět oddaluje.
Jak na bojkot
Jak tedy z bojkotu ven, doporučení je celá řada.
- Doporučuje se odstranit dudlík a flašku.
- Dále je důležité, aby bylo dítě co nejvíce s matkou – použijte například šátek nebo nosítko.
- Společná koupel je další příjemnou a zároveň doporučenou metodou.
- Určitě zkuste také kojení tzv. kůže na kůži. Dejte si miminko jen v plence k sobě na nahá prsa a kojte, mazlete se, tulte se.
- Také je fajn zvýšit laktaci.
- Mimo toho můžete prso nastimulovat již před kojením (nahřát a namasírovat) a při kojení ho mačkat a masírovat, tím se dá podpořit tok mléka.
- Miminko se dá velice dobře nakrmit v polospánku, toho můžete využít.
Samozřejmě s bojkotem vám nejlépe pomůže laktační poradkyně, které v dnešní době fungují i on-line.
… Ve chvíli, když se mi jakž takž upravila laktace a myslela jsem, že bude vše ok, tak začal Kája kojení bojkotovat. Zpočátku to bylo je občas, ale později to přešlo k tomu, že hystericky řval už když jen viděl moje prsa, to vám na psychice nepřidá. Probíhalo to tedy tak, že nejdřív řval Kája, potom jsem řvala já a nakonec musel přijít manžel a Káju na chvíli odnést, abych se mohla trochu uklidnit, protože jak víme, nejdůležitější při kojení je psychická pohoda maminky, ale copak to jde, být v pohodě? Vyvrcholilo to na jedné grilovačce u kamaráda, vše bylo dobré do té doby, než začal mít Kája hlad. Šla jsem tedy do vedlejší místnosti ho nakojit a začal boj, Kája řval a řval. To trvalo asi hodinu, mezi tím tam prošly další tři maminky, které bez problému své dítě během chvilky nakojily a zase odešly. Mě pak vzala kamarádka nahoru do bytu, já jsem totiž byla zvyklá nejvíc kojit v leže, ale ani to nepomohlo, nakonec jsem se ubrečená vyplížila z akce a odjela s Kájou domů. To bylo naposledy, kdy jsem se pokusila kojit někde na návštěvě (tedy kromě u našich a sestry). Ani nespočítám kolikrát jsem chtěla kojení vzdát a kolikrát jsem tomu dávala ještě šanci, nejdříve jsem říkala, že vydržím šestinedělí a pak se uvidí, pak jsem tu dobu stále prodlužovala a prodlužovala. Teď už vím, že jsem si měla nechat pomoct, ale prostě jsem nechtěla, navíc jsem si četla různé blogy laktačních poradkyň a hlavní rady byly vyhodit dudlík (to nešlo), zbavit se flašky (to jsem také nechtěla), pak jsem četla, že mám být pořád nonstop s dítětem, nošení, koupání atd. Jako někdo to asi dá, ale já jsem si prostě někdy potřebovala odpočinout a dát si sprchu – sama!! Myslím si, že kdyby nepřišlo, co přišlo, tak bych fakt nekojila, navíc jsem dostala zánět do prsu – no super, dítě nechce z prsu pít a já v něm mám zánět! Tenkrát mě zachránil růstový spurt, tehdy vzal má prsa na milost a byl za ně rád. Kája měl spurt opravdu výrazný, ale díky tomu mi vytáhl zánět a „vyléčil se“ z bojkotu. Protože měl opravdu velkou potřebu se kojit, pořád pil a nebo spal, ideálně obojí zároveň. Nebylo to špatné, já mohla odpočívat a léčit se ze zánětu a Kája mi pomáhal ho vytáhnout…
Kousání při kojení
Někdy miminka při kojení maminku koušou. U nás to bylo, když začaly růst zoubky, v té době jsem také měla zase zánět a musím říct, že jsem nikdy před tím s takovým strachem nekojila. Jedna žena mi dala radu, řekla mi, že když jí dítě kouslo, tak nahlas vykřikla a pak už to prý miminko neudělalo, ale to mi nepřijde jako dobrá rada. Dítě se může leknout, mít z toho špatný zážitek a může to vést až k bojkotu a to jsem si já už po druhé nemohla dovolit. Ale samozřejmě se někdy lekne i maminka, tomu se neubráníme. Každopádně doporučuji mu hned prso vzít, důrazně a rázně (ale ne zle ani nekřičet) mu sdělit, že tohle mamku bolí (ano, nejspíš nebude rozumět, ale porozumí tónu, jakým to říkáte) a po chvilce to zkusit znovu. Prso nejrychleji dítěti vezmete, když mu strčíte malíček do koutku úst a tím povolí tlak.
Zánět prsu a ucpaný mlékovod
Musím se přiznat, že do teďka vlastně pořádně nevím, jaký je rozdíl mezi zánětem a ucpaným mlékovodem a nejsem jediná, často se to také zaměňuje.
Příznaky
Příznaky mi přijdou dost podobné – bolest na konkrétním místě na prsu, boule, červený flek na místě bolesti, později horečka a stavy podobné chřipce.
Rozdíl je v příčině
Zánět prsu vzniká tím způsobem, že se do prsa dostala nějaká bakterie. Pokud je totiž prso poraněné, tak se může stát, že se například při kojení dítěte může přenést bakterie například z nosu miminka. Při ucpaném mlékovodu mléko špatně odtéká, až se ucpe. To může být způsobeno špatnou technikou kojení nebo když dítě náhle méně pije a intervaly mezi kojením se prodlužují.
První pomoc
V první řadě je dobré prso zahřát – tím, v případě ucpaného mlékovodu umožníte mléku lépe odtékat. Také je dobré se pokusit zatvrdlinu rozmasírovat. Poté je vhodné trochu mléka odstříkat a následně kojit. Kojení je opravdu ten nejlepší lék a nebojte se, miminku váš zánět neublíží.
Kojit a kojit!
Miminko byste měly kojit tak, aby jeho nosík směřoval k postiženému místu, tam je totiž největší tah. Po kojení je zase třeba prso zchladit – nejlepší jsou tvarohové nebo salátové obklady.
Pokud nic nepomůže a horečka neustupuje, tak je potřeba navštívit lékaře, který předepíše antibiotika.
Primárně se uvádí, že je třeba návštěva gynekologa, ale zjišťovala jsem to a je možno také obvodního lékaře. Já osobně bych šla raději k obvodnímu, ne kvůli sympatiím či antipatiím, ale u mého gynekologa bych čekala minimálně dvě hodiny, kdežto obvodní mě vezme hned. I když na druhou stranu je můj obvodní lékař celkem fešák a ukazovat mu zarudlé, nateklé prso..??? No určitě už viděl mnoho horších věcí :-). U mě to naštěstí nikdy nedošlo tak daleko, abych musela k lékaři.
… Když jsem toto sepisovala, tak to pro mě bylo opět aktuální téma, právě se mi rozjížděl další zánět/ucpaný mlékovod, již asi po čtvrté. A to jsem si myslela, že po roce kojení už s tímto nebudu mít problém. Začalo to nenápadně. Skoro celý den jsem nekojila, ale Kájovi už je rok a zrovna dneska se pěkně rozjedl, kojila jsem ráno a pak dopoledne před spánkem, odpoledne spánek neměl a pak večer. Ale po kojení jsem měla stále prso nateklé a začalo bolet. Už to znám a v lednici mám po ruce vždy tvaroh, takže okamžitě tvarohový zábal, je to příjemné, chladí to. Když jsem měla trochu času, tak jsem prso nahřála, odstříkala si a zase zábal, u odstříkání jsem si prso masírovala (zatím to jde, až se to rozjede, tak se prsa nebudu moct ani dotknout). Při teplotě jsem si pak dala paralen (ono taky co jiného při kojení, když se nic jiného nemůže).
Zde je pěkné video o problémech při kojení, kde se mimo jiné dozvíte i jak se starat o prsa při poranění.
Líbil se Ti článek? Pojď za mnou do skupiny, kde se můžeš v bezpečném prostředí na cokoliv zeptat, dáváme si tipy, radíme si a pravidelně tam přidávám rozhovory na zajímavá témata týkající se rodičovství a dětí.